Πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης χειμερινού εξαμήνου ακαδ. έτους 2019-20 και Σεμινάριο προετοιμασίας Πρακτικής άσκησης φοιτητών

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ

ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ

Ακαδημαϊκό Έτος 2019 – 2020

Στο πλαίσιο του προγράμματος «Πρακτική Άσκηση του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών», καλούνται οι φοιτητές και φοιτήτριες που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα κατά το χειμερινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2019 - 2020, να υποβάλλουν σχετική ηλεκτρονική αίτηση μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος Δ.Α.Σ.Τ.Α. στον σύνδεσμο: www.dasta-is.aueb.gr.

Περίοδος Υποβολής Αιτήσεων: Από 20/09/2019 έως και 30/09/2019

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να λάβουν υπ’ όψιν τα εξής :

1. Να ενημερωθούν για τις «Προϋποθέσεις και όρους συμμετοχής που ισχύουν ανά Τμήμα», καθώς και από την ενότητα «Συχνές Ερωτήσεις» για γενικές πληροφορίες για το πρόγραμμα πρακτικής άσκησης. Μετά το πέρας της περιόδου υποβολής των αιτήσεων θα γίνει η αξιολόγησή τους. Κατά συνέπεια, θα πρέπει να πληρούνται οι προϋποθέσεις κατά την ημέρα της αξιολόγησης.
  2. ΟΛΟΙ οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές/τριες υποχρεούνται να ακολουθήσουν τις διαδικασίες που περιγράφονται στον Οδηγό του Πληροφοριακού Συστήματος ΔΑΣΤΑ ΟΠΑ για την Πρακτική Άσκηση.
  3. Οι φοιτητές/τριες θα πρέπει να εισάγουν στο Πληροφοριακό Σύστημα ένα αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα. Οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές/τριες εάν δεν έχουν Βιογραφικό Σημείωμα ή θέλουν να το βελτιώσουν μπορούν να παρακολουθήσουν το Σεμινάριο Προετοιμασίας για την πρακτική άσκηση. Παρακάτω ακολουθεί σχετική ανακοίνωση και αίτηση συμμετοχής.
  4. Η ημερομηνία έναρξης της πρακτικής άσκησης ορίζεται από τις 01/11 και έπειτα, πάντα μετά από συνεννόηση με το Γραφείο πρακτικής άσκησης.
  5. Λόγω περιορισμένων κονδυλίων ΕΣΠΑ, υπάρχει περιορισμένος αριθμός θέσεων και η επιλογή των φοιτητών, που πληρούν τους όρους συμμετοχής που έχει θέσει κάθε Τμήμα, θα γίνεται με βάση τον Μ.Ο. βαθμολογίας κατά την ημέρα της αξιολόγησης.
  6. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Όσοι φοιτητές/τριες δεν έχουν εργαστεί στο παρελθόν και δεν έχουν αριθμό μητρώου ΙΚΑ, θα πρέπει να μεταβούν σε οποιοδήποτε υποκατάστημα ΙΚΑ/ΕΦΚΑ και συγκεκριμένα στο Τμήμα «Μητρώο» και να λάβουν βεβαίωση απογραφής από τον ΕΦΚΑ. Γι’ αυτό θα χρειαστεί να έχουν μαζί τους ΑΜΚΑ, ΑΦΜ και ταυτότητα.

ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ

ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΑΚ. ΕΤΟΣ 2019 - 2020

H Μονάδα Πρακτικής Άσκησης και Διασύνδεσης με την αγορά εργασίας ΟΠΑ διοργανώνει σεμινάριο προετοιμασίας για τους όσους φοιτητές/τριες επιθυμούν να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης κατά την χειμερινή περίοδο 2019. Η συμμετοχή στο σεμινάριο είναι προαιρετική, ωστόσο συστήνεται η παρακολούθησή του για καλύτερη προετοιμασία.

Ημερομηνία

Τρίτη 24 ή Πέμπτη 26 Σεπτεμβρίου 2019 (επιλέγετε μόνο μία ημέρα)

Τόπος

Αίθουσα Α25 (2ος όροφος πτέρυγα Αντωνιάδου)

Ώρες

11.00 – 15.00 (Απαραίτητο να βρίσκεστε στην αίθουσα 15’ πριν την έναρξη του σεμιναρίου)

Θεματολογία Σεμιναρίου:

• Ενημέρωση για το πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης ΟΠΑ
  • Ολοκληρωμένο Βιογραφικό Σημείωμα
  • Συνέντευξη επιλογής – τεχνικές έκφρασης & πρωτόκολλο συμπεριφοράς
  • Ομαλή & αποτελεσματική ένταξη στο εργασιακό περιβάλλον

Σημείωση: Οι φοιτητές που θα παρακολουθήσουν το σεμινάριο είναι απαραίτητο να έχουν μαζί τους εκτυπωμένο το έγγραφο «Βιογραφικό Σημείωμα» καθώς και το προσωπικό τους βιογραφικό σημείωμα.

Οι αιτήσεις συμμετοχής για το σεμινάριο γίνονται ηλεκτρονικά έως και την Πέμπτη 19/09/2019. Την Παρασκευή 20/09/2019 θα λάβετε επιβεβαιωτικό μήνυμα μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου από το γραφείο μας με το αναλυτικό πρόγραμμα του σεμιναρίου.

Στοιχεία Επικοινωνίας Υπευθύνων Πρακτικής Άσκησης:

• Τμήμα Οικονομικής Επιστήμης & Τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (Αντώνης Ρούσσος, roussos@aueb.gr, 210- 8203 806)
  • Τμήμα Πληροφορικής & Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας (Ελευθερία Νυφλή, enifli@aueb.gr, 210- 8203 815)
  • Τμήμα Στατιστικής & Τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής (Αγγελική Παναγιωτίδου, apan@aueb.gr, 210- 820 3825)
  • Τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων & Τμήμα Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας (Μαρία Κανέλλα, mkanella@aueb.gr, 210- 8203 813)

Αφίσα Σεμιναρίου

ΩΡΕΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ 11.00 - 15.00