Πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης εαρινού εξαμήνου ακαδ. έτους 2019-20 και Σεμινάριο Προετοιμασίας Πρακτικής Άσκησης

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ

ΕΑΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΑΚΑΔ. ΕΤΟΥΣ 2019 - 2020

Στο πλαίσιο του προγράμματος Πρακτικής Άσκησης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών καλούνται οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές και φοιτήτριες να δηλώσουν το ενδιαφέρον τους για Πρακτική Άσκηση κατά το Εαρινό Εξάμηνο Ακαδημαϊκού έτους 2019-2020, υποβάλλοντας ηλεκτρονική αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος αποκλειστικά μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος Δ.Α.ΣΤΑ. του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών www.dasta-is.aueb.gr.

Περίοδος Υποβολής Αιτήσεων: Από 17/01/2020 έως και 28/01/2020

ΠΡΟΣΟΧΗ: Για τη συμμετοχή στο πρόγραμμα πρακτικής άσκησης της Καλοκαιρινής Περιόδου θα υπάρχει νέα περίοδος αιτήσεων τον Μάιο.

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές να λάβουν υπ’ όψιν τα εξής:

1. Να ενημερωθούν για τις «Προϋποθέσεις και όρους συμμετοχής που ισχύουν ανά Τμήμα», καθώς και από την ενότητα «Συχνές Ερωτήσεις» για γενικές πληροφορίες για το πρόγραμμα πρακτικής άσκησης. Μετά το πέρας της περιόδου υποβολής των αιτήσεων θα γίνει η αξιολόγησή τους, κατά συνέπεια θα πρέπει να πληρούνται οι προϋποθέσεις κατά την ημέρα της αξιολόγησης.
  2. ΟΛΟΙ οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές/τριες υποχρεούνται να ακολουθήσουν τις διαδικασίες που περιγράφονται στον Οδηγό του Πληροφοριακού Συστήματος ΔΑΣΤΑ ΟΠΑ για την Πρακτική Άσκηση.
  3. Οι φοιτητές/τριες θα πρέπει να εισάγουν στο Πληροφοριακό Σύστημα ένα αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα. Οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές/τριες εάν δεν έχουν Βιογραφικό Σημείωμα ή θέλουν να το βελτιώσουν μπορούν να παρακολουθήσουν το Σεμινάριο Προετοιμασίας για την πρακτική άσκηση. Παρακάτω ακολουθεί σχετική ανακοίνωση και αντίστοιχη αίτηση συμμετοχής.
  4. Η ημερομηνία έναρξης της πρακτικής άσκησης ορίζεται από τις 01/03/2020 και έπειτα, πάντα μετά από συνεννόηση με το γραφείο πρακτικής άσκησης.
  5. Λόγω περιορισμένων κονδυλίων ΕΣΠΑ, υπάρχει περιορισμένος αριθμός θέσεων και η επιλογή των φοιτητών, που πληρούν τους όρους συμμετοχής που έχει θέσει κάθε Τμήμα, θα γίνεται με βάση τον Μ.Ο. βαθμολογίας κατά την ημέρα της αξιολόγησης.
  6. Μετά την αξιολόγηση θα ανακοινωθούν:

1. Οι επιτυχόντες με χρηματοδότηση ΕΣΠΑ.
    2. Οι επιτυχόντες με δυνατότητα συμμετοχής μέσω Ιδιωτικού Αυτοχρηματοδοτούμενου Προγράμματος (η χρηματοδότηση γίνεται εξ' ολοκλήρου από την εταιρεία.)
  7. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Όσοι φοιτητές/τριες δεν έχουν εργαστεί στο παρελθόν και δεν έχουν Αριθμό Μητρώου ΙΚΑ, θα πρέπει να μεταβούν σε οποιοδήποτε υποκατάστημα ΙΚΑ/ΕΦΚΑ και συγκεκριμένα στο «Μητρώο» και να λάβουν βεβαίωση απογραφής από τον ΕΦΚΑ. Γι αυτό θα χρειαστεί να έχουν μαζί τους ΑΜΚΑ, ΑΦΜ και ταυτότητα.
  8. Όσοι φοιτητές έχουν ήδη έρθει σε επαφή με εταιρεία της επιλογής τους, στην οποία επιθυμούν να υλοποιήσουν την πρακτική τους άσκηση, χρειάζεται να ενημερώσουν το Γραφείο Πρακτικής Άσκησης ΟΠΑ, αφού γίνει αποδεκτή η αίτησή τους.

ΩΡΕΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ 11.00 ΜΕ 15.00

ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ

ΕΑΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΑΚΑΔ. ΕΤΟΣ 2019 - 2020

H Μονάδα Πρακτικής Άσκησης και Διασύνδεσης με την αγορά εργασίας ΟΠΑ διοργανώνει σεμινάριο προετοιμασίας για όσους φοιτητές θα συμμετάσχουν στο πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης κατά την εαρινή περίοδο 2020.

Ημερομηνία

Πέμπτη 16/01/2020 & επαναληπτικά Τετάρτη 22/01/2020 (επιλέγετε μόνο μία ημέρα)

Τόπος

Αμφιθέατρο Αντωνιάδου

Ώρες

11.00 – 15.00 (Απαραίτητο να βρίσκεστε στο Αμφιθέατρο 15’ πριν την έναρξη του σεμιναρίου)

Η συμμετοχή στο σεμινάριο είναι προαιρετική, αλλά κρίνεται αναγκαία η παρακολούθησή του.

Θεματολογία Σεμιναρίου:

• Ενημέρωση για το πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης ΟΠΑ
  • Ολοκληρωμένο Βιογραφικό Σημείωμα
  • Συνέντευξη επιλογής – τεχνικές έκφρασης & πρωτόκολλο συμπεριφοράς
  • Ομαλή & αποτελεσματική ένταξη στο εργασιακό περιβάλλον

Σημείωση: Οι φοιτητές που θα παρακολουθήσουν το σεμινάριο είναι απαραίτητο να έχουν μαζί τους εκτυπωμένο το έγγραφο «Βιογραφικό Σημείωμα», καθώς και το προσωπικό τους βιογραφικό σημείωμα.

Οι αιτήσεις συμμετοχής για το σεμινάριο γίνονται ηλεκτρονικά έως και την Τετάρτη 15/01/2020.

Στοιχεία Επικοινωνίας Υπευθύνων Πρακτικής Άσκησης:

Τμήμα Οικονομικής Επιστήμης & Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών

Αντώνης Ρούσσος, roussos@aueb.gr, 210- 8203 806

Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας & Τμήμα Πληροφορικής

Ελευθερία Νυφλή, enifli@aueb.gr, 210- 8203 815)

Τμήμα Στατιστικής & Τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής

Αγγελική Παναγιωτίδου, apan@aueb.gr, 210- 8203 825

Τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων & Τμήμα Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας

Μαρία Κανέλλα, mkanella@aueb.gr, 210- 8203 813)

Αφίσα Σεμιναρίου

Τελευταία ενημέρωση: 13-01-2020