Πού μπορώ να διαβάζω, να δανείζομαι βιβλία και να αναζητώ πληροφορίες για τις εργασίες μου;

Στον α' και β' όροφο της δεξιάς πλευράς του κεντρικού κτηρίου του Πανεπιστημίου βρίσκεται η Βιβλιοθήκη & Κέντρο Πληροφόρησης του ΟΠΑ. Διαθέτει το έντυπο και το ηλεκτρονικό υλικό που θα χρειασθείτε για τις σπουδές σας στο Πανεπιστήμιο.
Πλοηγηθείτε στην ιστοσελίδα της Βιβλιοθήκης http://www.aueb.gr/library για άμεση πληροφόρηση σχετικά με τη λειτουργία, το ωράριο, τις συλλογές και τις προσφερόμενες υπηρεσίες  και υποβάλλετε απευθείας τα ερωτήματά σας  στην υπηρεσία "Ρωτήστε μας".
Επισκεφθείτε τους χώρους της Βιβλιοθήκης - Αναγνωστήριο, Τμήμα Βιβλίων, Τμήμα Περιοδικών, Κέντρα Τεκμηρίωσης - και απευθυνθείτε στο εξειδικευμένο προσωπικό για να γίνετε μέλος της και να ζητήσετε βοήθεια.

Θέλετε να διαβάσετε για το μάθημά σας;
Ελάτε στο Αναγνωστήριο που λειτουργεί καθημερινά  8:30-20:00 για να διαβάσετε ή να δανειστείτε βιβλία  με τη φοιτητική σας ταυτότητα.  Δανειστείτε και επιστρέψτε μόνοι σας βιβλία στο κιόσκι  αυτόματου δανεισμού.  Φωτοτυπήστε εντός της Βιβλιοθήκης εκδόσεις, μελέτες, σημειώσεις και πληροφοριακό υλικό που δε δανείζεται. Εάν αντιμετωπίζετε προβλήματα όρασης, παρακαλούμε επισκεφθείτε την ιστοσελίδα www.aueb.gr/el/node/11463 , συμπληρώστε τη σχετική αίτηση και ενημερωθείτε για τις δυνατότητες που προσφέρονται για εσάς.

Θέλετε να εκπονήσετε εργασία;
Ελάτε να αναζητήσετε τη βιβλιογραφία και την αρθογραφία σας μέσω των σταθμών εργασίας της Βιβλιοθήκης στον βιβλιογραφικό κατάλογο WebOPAC, όπου θα βρείτε καταγεγραμμένους 200.000 τόμους βιβλίων και περιοδικών καθώς επίσης και στις συνδρομητικές βάσεις δεδομένων με περισσότερους από 20.000 τίτλους ξενόγλωσσων επιστημονικών περιοδικών σε πλήρες κείμενο.
Αν όμως θέλετε να κάνετε την έρευνά σας από το σπίτι σας, αποκτήστε εξ αποστάσεως πρόσβαση στην ψηφιακή Βιβλιοθήκη ΟΠΑ μέσω της υπηρεσίας VPN.

Θέλετε να αξιοποιήσετε τον πλούτο της Βιβλιοθήκης αλλά δεν ξέρετε από πού να αρχίσετε;
Συνδεθείτε στην εξ αποστάσεως βοήθεια που παρέχει η Βιβλιοθήκη κάθε Δευτέρα-Τετάρτη- Παρασκευή 12.00-14.00 μέσω της εφαρμογής -MS Teams. Γίνετε φίλοι της Βιβλιοθήκης στο Facebook και ενημερωθείτε για όλα τα Νέα και τις εξελίξεις.

Δηλώστε συμμετοχή στα εκπαιδευτικά σεμινάρια για τις έντυπες & ηλεκτρονικές πηγές και ενημερωθείτε για τις υπηρεσίες της Βιβλιοθήκης στο library@aueb.gr ή στο +30 210-8203 261.

Ελάτε στον χώρο της Βιβλιοθήκης να σας γνωρίσουμε από κοντά & να σας υποστηρίξουμε σε ό,τι μας χρειαστείτε.

Επισημαίνεται ότι ενδέχεται να υπάρξουν αλλαγές στον τρόπο λειτουργίας της Βιβλιοθήκης λόγω της πανδημίας Covid-19. Ενημερωθείτε για τα ισχύοντα μέτρα από τα Νέα του ιστoτόπου της Βιβλιοθήκης.

Τελευταία ενημέρωση: 07-09-2021