Μνημόνιο Συνεργασίας μεταξύ του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και της Accenture

Μνημόνιο Συνεργασίας μεταξύ του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και της Accenture

Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΟΠΑ) και η Accenture υπέγραψαν Μνημόνιο Συνεργασίας με στόχο τη σύνδεση της ακαδημαϊκής κοινότητας με την αγορά και την ανάπτυξη κοινών πρωτοβουλιών για την αντιμετώπιση του χάσματος δεξιοτήτων.

Κοινός στόχος των δύο πλευρών είναι η ενίσχυση της σύνδεσης των φοιτητών και αποφοίτων του Πανεπιστημίου με την Accenture και την ευρύτερη αγορά εργασίας, καθώς και τις τελευταίες επιχειρηματικές τάσεις, η υποστήριξη της επιχειρηματικότητας και η ενδυνάμωση των ερευνητικών δραστηριοτήτων.

Βάσει του Μνημονίου, τα δύο μέρη συμφώνησαν να αναλάβουν μια σειρά πρωτοβουλιών σε ένα ευρύ φάσμα τομέων που ενδεικτικά περιλαμβάνουν:

• Πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης
  • Διαδικτυακές εκπομπές και αρθρογραφία στο AUEB News για ποικίλα θέματα (π.χ. τεχνολογικές τάσεις, συμπερίληψη και διαφορετικότητα)
  • Εκδηλώσεις που σχετίζονται με την καριέρα και τη δικτύωση
  • Διαλέξεις
  • Προγράμματα Επανεκπαίδευσης / Αναβάθμισης δεξιοτήτων
  • Κοινές μελέτες και ερευνητικές πρωτοβουλίες
  • Πρωτοβουλίες εταιρικής κοινωνικής ευθύνης

Μετά την υπογραφή του μνημονίου συνεργασίας, ο Πρύτανης του ΟΠΑ, καθηγητής Δημήτρης Μπουραντώνης, δήλωσε: «Με πολύ προσεκτικά βήματα και υψηλά κριτήρια επιλογής, συνάπτουμε συνεργασίες με κορυφαίες εταιρείες που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα και το εξωτερικό, παρέχοντας σε φοιτητές και αποφοίτους του ΟΠΑ ένα ευρύ πλαίσιο ευκαιριών εξέλιξης και σταδιοδρομίας. Η νέα καινοτόμος συνεργασία με την Accenture υποστηρίζει τις πρωτοβουλίες του Ιδρύματος για την ανάπτυξη της επιχειρηματικότητας, ενισχύει την απασχόληση και αναδεικνύει νέους ερευνητικούς δρόμους».

Ο Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος της Accenture, Δρ. Κυριάκος Σαμπατακάκης δήλωσε: «Η συνεργασία μας με το ΟΠΑ είναι απόδειξη της έντονης επιθυμίας μας να ισχυροποιήσουμε τις σχέσεις μας με τα κορυφαία ακαδημαϊκά ιδρύματα στην Ελλάδα. Η σύγκλιση της ακαδημαϊκής κοινότητας και της αγοράς για την αντιμετώπιση του κενού δεξιοτήτων της χώρας αποτελεί αναγκαιότητα και ευκαιρία και στην κατεύθυνση αυτή ο ρόλος του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών είναι εξαιρετικά σημαντικός. Είμαι πεπεισμένος ότι η συνεργασία μας θα παράξει ισχυρά αποτελέσματα για όλα τα ενδιαφερόμενα μέρη και θα συμβάλλει θετικά στον περιορισμό του brain drain».

Τελευταία ενημέρωση: 12-07-2022