«100 Χρόνια ΟΠΑ» Κεντρική Εκδήλωση Εορτασμού

Δευτέρα 26 Νοεμβρίου 2019

«100 Χρόνια ΟΠΑ»
Κεντρική Εκδήλωση Εορτασμού

Με μια λαμπρή εκδήλωση εορτασμού, σηματοδότησε το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, τη συμπλήρωση 100 Χρόνων από την  Ίδρυσή του, ανοίγοντας ένα νέο κεφάλαιο στην ιστορία του.

Μία πορεία που ξεκίνησε από τον Γρηγόριο Μαρασλή το 1903, ως εμπνευστή και μέγα ευεργέτη, και συνεχίστηκε από τον Ελευθέριο Βενιζέλο, ο οποίος το 1920 ίδρυσε την «Ανωτάτη Σχολή Εμπορικών Σπουδών», η οποία φέρει σήμερα την επωνυμία «Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών».

Στην Κεντρική Εκδήλωση, που πραγματοποιήθηκε χθες (25 Νοεμβρίου 2019) στο Θέατρο Παλλάς, Ομιλητής και Τιμώμενο Πρόσωπο ήταν η Α.Ε. ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, κύριος Προκόπιος Παυλόπουλος. Στην ομιλία του αναφέρθηκε στην ιστορική πορεία του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και στο μέλλον του, λέγοντας χαρακτηριστικά, «Είμαι πεπεισμένος ότι το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών έχει την δυνατότητα να σταθεί αρωγός της Ελλάδας για την ανάπτυξη της Οικονομίας της και για την ανταπόκρισή της στα νέα δεδομένα του παγκόσμιου γίγνεσθαι, ρόλο τον οποίο, άλλωστε, έχει επιτελέσει και στο παρελθόν»

Στη μέχρι σήμερα συνεισφορά του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, αναφέρθηκε στην ομιλία του ο  Πρύτανης του ΟΠΑ, Καθηγητής Εμμανουήλ Γιακουμάκης. Όπως είπε χαρακτηριστικά, “Η στάθμιση της εκατοντάχρονης ιστορίας του Ιδρύματος, χωρίς αυτή να επιχειρείται με τις υπερβολές της αυταρέσκειας, αλλά με ορθή και κριτική σκέψη, μας δίνει το έρεισμα να στοχαστούμε,  με γνώση από το παρελθόν, με εμπειρία και όραμα, για τα επόμενα βήματά μας. Ο καρπός των αδιάκοπων προσπαθειών 100 χρόνων θα αποτυπωθεί στην μελλοντική προσφορά του Ιδρύματος στην παιδεία, στην νεολαία, στην οικονομία, και ευρύτερα, στην ελληνική κοινωνία.”

Στη συνέχεια της ομιλίας του ο Πρύτανης του ΟΠΑ υπογράμμισε: Θέλω να σας διαβεβαιώσω ότι σύσσωμη η κοινότητα του Ιδρύματος - το ακαδημαϊκό και το διοικητικό προσωπικό και οι φοιτητές και οι φοιτήτριές του - όλοι μαζί, ενώνοντας τις δυνάμεις μας, θα ανασχέσουμε  κάθε απόπειρα, κάθε κίνηση που αντιστρατεύεται την κατοχυρωμένη δημοκρατική λειτουργία και την πρόοδο του Ιδρύματος, την ελεύθερη διακίνηση των ιδεών, την απρόσκοπτη εκτέλεση του επιτελούμενου εκπαιδευτικού, ερευνητικού και διοικητικού έργου.  Και θα το κάνουμε, με απόλυτη αίσθηση καθήκοντος και αφοσίωσης, επειδή το θεωρούμε ύψιστη υποχρέωσή μας και επειδή είμαστε περήφανοι για όσα το Πανεπιστήμιό μας έχει επιτύχει στην διαδρομή των εκατό χρόνων του.”

Τέλος, ο κύριος Γιακουμάκης εξέθεσε το πλαίσιο αξιών το οποίο σκοπεύει να υπηρετήσει το Πανεπιστήμιο τα επόμενα χρόνια, ανατρέχοντας με σεβασμό στο παρελθόν του και έχοντας σαφές Όραμα για το Μέλλον του: Tο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών θα βαδίσει απαρέγκλιτα και σταθερά στον ίδιο δρόμο επιστημονικής και κοινωνικής προσφοράς και στα επόμενα εκατό χρόνια. Θα είναι πάντα σύγχρονο και καινοτόμο, δημιουργικό, δημοκρατικό και – προπάντων – ανοικτό στις νέες ιδέες, στις διεθνείς συνεργασίες, στις επιστημονικές εξελίξεις, στις ανάγκες της ελληνικής κοινωνίας.”

Στην εκδήλωση παρέστησαν και απηύθυναν χαιρετισμό, η Υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων, κυρία Νίκη Κεραμέως, ο Δήμαρχος Αθηναίων κ. Κώστας Μπακογιάννης, και εκ μέρους της Α.Θ. Παναγιότητας του  Οικουμενικού Πατριάρχη κ.κ. Βαρθολομαίου, ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης  Προικοννήσου, κ. Ιωσήφ.

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης, απονεμήθηκε στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας το Χρυσό Μετάλλιο του Πανεπιστημίου, μια διάκριση που αποδίδεται για πρώτη φορά στην εκατονταετή ιστορία του Ιδρύματος. Το Μετάλλιο επέδωσε ο Πρύτανης του ΟΠΑ, Καθηγητής Εμμανουήλ Γιακουμάκης, αναφερόμενος στο κύρος του Προέδρου της Δημοκρατίας ως του Ανώτατου Πολιτειακού Θεσμού και στην ιδιαίτερη συνεισφορά της Α.Ε. του Προέδρου της Δημοκρατίας, κ. Προκοπίου Παυλοπούλου, στη διάδοση  της επιστημονικής γνώσης υπό την ιδιότητά του ως Πανεπιστημιακού Καθηγητή αλλά και τις άοκνες προσπάθειες και παρεμβάσεις του, υπέρ των θεμελιωδών ακαδημαϊκών αρχών και αξιών.

Η εκδήλωση, ολοκληρώθηκε με Συναυλία της Συμφωνικής Ορχήστρας του Δήμου Αθηναίων, υπό τη διεύθυνση του αρχιμουσικού Ελευθέριου Καλκάνη και τη συμμετοχή του τενόρου Σταύρου Σαλαμπασόπουλου.

Την εκδήλωση συντόνισε ο δημοσιογράφος Παύλος Τσίμας.

Οι εκδηλώσεις εορτασμού των 100 Χρόνων από την Ίδρυση του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, θα συνεχιστούν με πλήθος δράσεων κατά τη διάρκεια του ακαδημαϊκού έτους.

Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων ΟΠΑ

Τελευταία ενημέρωση: 26-11-2019