Βράβευση εργασίας προπτυχιακού φοιτητή του Τμήματος ΔΕΤ στον διαγωνισμό «Student Research Competition» του διεθνούς συνεδρίου ESEC/FSE 2019

Το βραβείο της δεύτερης θέσης στον διαγωνισμό «Student Research Competition» απονεμήθηκε στον προπτυχιακό φοιτητή του Τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του ΟΠΑ Μιχάλη Λουκέρη, για την εργασία του «Efficient Computing in a Safe Environment», η οποία εκπονήθηκε υπό την επίβλεψη του υποψηφίου διδάκτορα του Τμήματος Στέφανου Γεωργίου.

Η διάκριση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του διεθνούς συνεδρίου 27th ACM Joint Meeting on European Software Engineering Conference and Symposium on the Foundations of Software Engineering (ESEC/FSE), στην πόλη Ταλίν της Εσθονίας, από 26 έως 30 Αυγούστου.

Η βραβευθείσα εργασία πραγματεύεται τη βελτίωση της υπολογιστικής και ενεργειακής απόδοσης που μπορεί να επιτευχθεί με τη λειτουργία υπολογιστικών υποδομών σε ένα ασφαλές από κακόβουλες επιθέσεις περιβάλλον.

Στα ημιτελικά του διαγωνισμού προκρίθηκαν επίσης οι εργασίες του Μάριου Παπαχρήστου, φοιτητή της Σχολής Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών και Χαράλαμπου Μητρόπουλου, μεταπτυχιακού φοιτητή του Τμήματος Πληροφορικής, οι οποίοι συνεργάζονται με το Εργαστήριο Επιχειρηματικής Αναλυτικής.

Τελευταία ενημέρωση: 01-10-2019