Φοιτητές του Τμήματος ΔΕΤ του ΟΠΑ απέσπασαν ευρωπαϊκά βραβεία στον φοιτητικό διαγωνισμό επιχειρηματικότητας JA Europe Enterprise Challenge 2020

Φοιτητές του Τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του ΟΠΑ απέσπασαν Ευρωπαϊκά Βραβεία

στον Φοιτητικό Διαγωνισμό Επιχειρηματικότητας “JA Europe Enterprise Challenge 2020”

Ευρωπαϊκές διακρίσεις για την Ελλάδα στο 17ο  Πανευρωπαϊκό Διαγωνισμό Φοιτητικής Καινοτομίας και επιχειρηματικότητας "JA Europe Enterprise Challenge 2020", κατέκτησε η ομάδα Dr. IV και τα μέλη της Βούγιας Ιωάννης, Γεωργούλη Χριστιάννα και Φάρος Αντώνης, φοιτητές του Τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Τον τελικό του διαγωνισμού φιλοξένησε για πρώτη φορά στην Ελλάδα ο μη κερδοσκοπικός οργανισμός «Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων/Junior Achievement Greece, (ΣΕΝ/JA Greece)», υπό την αιγίδα της Α.Ε. της Προέδρου της Δημοκρατίας Κατερίνας Σακελλαροπούλου, στις 26 Ιουνίου. Στο Πανευρωπαϊκό διαγωνισμό συμμετέχουν χιλιάδες φοιτητές από εκατοντάδες Πανεπιστήμια εκπροσωπώντας 20 Ευρωπαϊκές χώρες.

Η ψηφιακή ιδέα Dr. IV – ένα ευφυές ευέλικτο και αυτόματο σύστημα διαχείρισης ορών σε μονάδες υγείας, με τη χρήση τεχνολογίας Internet of Things και Mobile εφαρμογής – των φοιτητών κέρδισε το Avanade Digital Innovation Signature Award. Η ομάδα  αξιολογήθηκε για την ψηφιακή της ιδέα και την ικανότητά της να αξιοποιήσει στην υπηρεσία που προσφέρει την πιο δημιουργική χρήση ψηφιακών καινοτομιών όπως κινητικότητα, εργαλεία συνεργασίας, τεχνολογία cloud, machine learning, τεχνητή νοημοσύνη, Internet of Things (IoT) και blockchain.

Επίσης, στους φοιτητές Χριστιάννα Γεωργούλη και Αντώνη Φάρο απονεμήθηκε το JA Alumni Europe Leadership Award, ως αναγνώριση των ηγετικών δεξιοτήτων τους.

Η ψηφιακή ιδέα Dr. IV αναπτύχθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος «Ψηφιακή Καινοτομία και Επιχειρηματικότητα», και οι φοιτητές είχαν την υποστήριξη του Καθηγητή Γεωργίου Δουκίδη, του Δρ. Σταύρου Λουνή και του υποψηφίου διδάκτορα Στράτου Μπαλούτσου.

Τελευταία ενημέρωση: 02-07-2020