Διεθνής Διάκριση του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών στις Κοινωνικές Επιστήμες

Αθήνα, 20 Οκτωβρίου 2021

Διεθνής Διάκριση του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών

στις Κοινωνικές Επιστήμες

Σύμφωνα με την ετήσια κατάταξη των Πανεπιστημίων από τον διεθνή φορέα αξιολόγησης Round University Rankings (RUR) για το 2021, το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΟΠΑ) βρίσκεται για άλλη μια χρονιά στην 1η θέση μεταξύ των αντίστοιχων ελληνικών Πανεπιστημίων στο επιστημονικό πεδίο των Κοινωνικών Επιστημών (Social Sciences). Να σημειωθεί ότι είναι και το μοναδικό ελληνικό Ίδρυμα στην κατηγορία  «Copper League».

Για τη διαμόρφωση της κατάταξης χρησιμοποιήθηκαν 20 κριτήρια αξιολόγησης, τα οποία κατανέμονται στους τομείς: της διδασκαλίας, της έρευνας, της διεθνούς ποικιλομορφίας και της οικονομικής βιωσιμότητας.

Η RUR συγκεντρώνει στοιχεία  από την “Clarivate Analytics”, η οποία διεξάγει την έρευνα ακαδημαϊκής φήμης των Πανεπιστημίων και συλλέγει δεδομένα από διαφορετικές ερευνητικές βάσεις (Web of Science, Scopus, Google Scholar κτλ) και Πανεπιστήμια.

Ο Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Προσωπικού, Καθηγητής Βασίλειος Βασδέκης δήλωσε: «Τα αποτελέσματα δικαιώνουν την υψηλή ποιότητα του εκπαιδευτικού και ερευνητικού έργου που προσφέρεται από την ακαδημαϊκή κοινότητα του ΟΠΑ  και αποτυπώνουν την επίμονη προσπάθεια που καταβάλλεται από κάθε μέλος της για την υλοποίηση της στρατηγικής επιδίωξης του Ιδρύματος για Αριστεία, Ποιότητα και Εξωστρέφεια».

Δείτε περισσότερα στον σύνδεσμο:https://roundranking.com/ranking/subject-rankings.html#world-social-2021

Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων ΟΠΑ

Για περισσότερες πληροφορίες: Κυρέζης Νίκος Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, τηλ.+ 30 210 8203297, + 30 210 8203216,    e-mail: nkyrezis@aueb.grpr-office@aueb.gr

Φωτογραφικό υλικό ΟΠΑ