Θεατρική ομάδα

Η Θεατρική Ομάδα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών ξεκίνησε να επαναλειτουργεί το 1992. Εντάσσεται από κοινού με άλλες πολιτιστικές ομάδες (χορού, μουσικής κ.ά.) στη Φοιτητική Λέσχη του Πανεπιστημίου απ' όπου και χρηματοδοτείται. Βασικές αρχές λειτουργίας της Θεατρικής Ομάδας του ΟΠΑ είναι η αυτονομία και η αυτοοργάνωσή της. Οι αποφάσεις για οποιοδήποτε θέμα της ομάδας λαμβάνονται συλλογικά και ισότιμα από όλα τα μέλη, που είναι φοιτητές του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Επιπλέον, ανήκει στον Πανελλήνιο Σύλλογο Ερασιτεχνικού Φοιτητικού Θεάτρου που είναι Σύλλογος μη κερδοσκοπικού και μη κυβερνητικού χαρακτήρα.

Η Θεατρική Ομάδα του ΟΠΑ προσφέρει εργαστήρια και παραστάσεις. Συγκεκριμένα, τα εργαστήρια περιλαμβάνουν διάφορες ασκήσεις (γνωριμίας, εμπιστοσύνης, ορθοφωνίας, κίνησης και χαλάρωσης) θεατρικά παιχνίδια και αυτοσχεδιασμούς. Στο πλαίσιο της προσπάθειας αυτονόμησής της, αλλά και για την καλύτερη λειτουργία της, η ομάδα καλύπτει μέρος των εργαστηρίων και από παλαιότερα μέλη της. Πραγματοποιούνται, επίσης, κύκλοι εργαστηρίων συγκεκριμένης θεματικής ενότητας όπως κινησιολογία, θεωρητική προσέγγιση θεατρικών τεχνικών και σεμινάριο θεατρικής συγγραφής-σεναρίου από εξωτερικούς συνεργάτες με μεράκι και φιλική διάθεση. Οι παραστάσεις σκηνοθετούνται κυρίως από συνεργάτες της ομάδας και τα τελευταία χρόνια σκηνοθετούνται και από παλαιότερα μέλη της.

Τα μαθήματα πραγματοποιούνται κάθε Δευτέρα και Παρασκευή 20:00μ.μ.-23:00μ.μ. στο Αμφιθέατρο Αντωνιάδου.

Έργα Θεατρικής Ομάδας ΟΠΑ

Σε ότι αφορά τα έργα που έχει παρουσιάσει η Θεατρική Ομάδα του ΟΠΑ, ενδεικτικά αναφέρονται τα ακόλουθα:

• "Κόντρα στον Έρωτα - Κόντρα στην Πρόοδο" του Esteve Soler (29/5-2/6/2017)
  • "Σαν πατρίδα Κυριακή μεσημέρι" των Νατάσα Μπαστέα, Θανάσης Νιάρχος, Μάνος Ελευθερίου, Μένης Κουμανταρέας, Μάρω Δούκα (22-27/5/2017)
  • "Η Αυλή των Θαυμάτων" του Ιάκωβου Καμπανέλλη (15-19/5/2017)
  • "Εκκλησιάζουσες" του Αριστοφάνη (23-26/5/2016)
  • "Αντιγόνη" του Μπρεχτ (30/5–2/6/2016)
  • "Άνθρωποι" της Μαριλούς Βαλεοντή, βασισμένο στην ταινία Human (6-9/6/2016)
  • Ανθρώπων Έργα (10-12 & 17-19/5/2016)
  • Μεταξύ Πόλης και Πόλης – Καβάφης/Brecht/Muller (14-19/5/2013)
  • Φουεντεοβεχούνα (5-10/6/2012)
  • Λυσσασμένη Γάτα (29/5-3/6/2012)
  • Χοντροί Άνδρες με Φούστες (Niky Silver, Απρίλιος 2008)
  • Αφιέρωμα στον Ζαν Κοκτώ (Ζαν Κοκτώ, Οκτώβριος 2007)
  • Shopping and Fence-Sitting (Mάρκ Ρέηβενχιλ, Ιούνιος 2007)
  • Black Out (Τζακ Σάρκεϋ, Ιούνιος 2007)
  • Άλλη μια Στατιστική (Από μέλη της ομάδας, Μάιος 2007)
  • Μετά τη Σιωπή (Σε κείμενα των συμμετεχόντων, Μάιος 2006
  • Λυσιστράτη (Αριστοφάνης, Μάιος 2006)
  • Tape(Στέφεν Μπέλμπερ, Απρίλιος 2006)
  • Ο Αυτόχειρας (Νικολάι Έρντμαν, Μάιος 2005)
  • Η Εξοχή (Μάρτιν Κριπ, Μάιος 2005)
  • Η Παράσταση ενός Γελοίου Ανθρώπου (Φίοντορ Ντοστογιέφσκι, Απρίλιος 2005)
  • Με τα Δόντια (Θόρντον Γουάηλντερ, Μάιος 2004)
  • Οι Δίκαιοι (Αλμπέρ Καμύ, Μάιος 2004)
  • Το Ανοιχτήρι (Βίκτωρ Λανού, Απρίλιος 2004)
  • Έτσι Είναι αν Έτσι Νομίζετε (Λουίτζι Πιραντέλο, Μάιος 2003)
  • Το Παιχνίδι της Σφαγής (Ευγένιος Ιονέσκο, Μάιος 2003)
  • Μετά τη Βροχή (Σέρτζι Μπέλμπελ, Μάιος 2002)
  • Η Αυλή των Θαυμάτων (Ιάκωβος Καμπανέλλης, Μάιος 2001)
  • Η Φαλακρή Τραγουδίστρια (Ευγένιος Ιονέσκο, Μάιος 2000)
  • "Ο Θεός" (Γούντυ Άλλεν, Μάιος 2000)
  • Όπερα της Πεντάρας (Μπέρτολντ Μπρέχτ - Κούρτ Βαιλ, Μάιος 1999)
  • Με τα Δόντια (Θόρντον Γουάηλντερ)
  • Όνειρο Θερινής Νυκτός (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)
  • Όρνιθες (Αριστοφάνης)
  • Μήδεια (Μπόστ)

Συμμετοχή Θεατρικής Ομάδας ΟΠΑ σε Φεστιβάλ

Η Θεατρική Ομάδα του ΟΠΑ έχει συμμετάσχει στα ακόλουθα φεστιβάλ:

• 5ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικών Φοιτητικών Θεατρικών Ομάδων, Μάιος 2008, Θεσσαλονίκη
  • Black Out (Jack Sharkey)
    4ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Φοιτητικού Θεάτρου, Μάιος 2007, Χανιά Κρήτης
  • Tape (Stephen Belber)
    4ο Πολιστιστικό Camping Κ. Βρύσης Αστριτσίου, Ιούλιος-Αύγουστος 2006, Ηράκλειο Κρήτης
  • Λυσιστράτη (Αριστοφάνης)
    3ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Φοιτητικού Θεάτρου, Μάιος 2006, Πολυχώρος Δήμου Αθηναίων στον Ν. Κόσμο
  • Η Παράσταση ενός Γελοίου Ανθρώπου (διασκευή σε έργα του Φίοντορ Ντοστογιέφσκι)
    2ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Φοιτητικού Θεάτρου, Μάιος 2005, Καλλιθέα
  • Με τα Δόντια (Θόρντον Γουάιλντερ)
    1ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Φοιτητικού Θεάτρου, Μάιος 2004, Καλλιθέα
  • Φεστιβάλ θεατρικών φοιτητικών ομάδων, με πρωτοβουλία της Θεατρικής Ομάδας του ΟΠΑ, από τα Πανεπιστήμια Πάτρας, Ιωαννίνων, Χανίων, Ρεθύμνου, Μυτιλήνης, Θεσσαλονίκης, 2004 και 2005.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΛΜΠΟΥΜ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ OΠA

Αίτηση Συμμετοχής στις Πολιτιστικές Δραστηριότητες της Φοιτητικής Λέσχης του ΟΠΑ, ακαδημαϊκού έτους 2017-2018

Για περισσότερες πληροφορίες και εγγραφές, απευθυνθείτε στη Γραμματεία της Φοιτητικής Λέσχης:

Διεύθυνση Επικοινωνίας: Πατησίων 76, Αθήνα 104 34
Email: lesxi@aueb.gr