United Nations Global Compact - Το Οικουμενικό Σύμφωνο

Το «Οικουμενικό Σύμφωνο» δημιουργήθηκε τον Ιούλιο του 2000 και αποτελεί ένα πλαίσιο που καλεί τις επιχειρήσεις να ευθυγραμμίζουν τις λειτουργίες τους και τις στρατηγικές τους σύμφωνα με 10 παγκόσμια αποδεκτές αρχές στους τομείς των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, των συνθηκών εργασίας, του περιβάλλοντος και της καταπολέμησης της διαφθοράς.

GC Endorser BLUE RGB GRADIE

Το «Οικουμενικό Σύμφωνο» είναι:

• Μία εθελοντική πρωτοβουλία για την προώθηση της αειφόρου ανάπτυξης και της εταιρικής υπευθυνότητας,
  • Ένα σύνολο αρχών που βασίζονται σε παγκόσμια αποδεκτές αξίες,
  • Ένα δίκτυο εταιριών και λοιπών ενδιαφερομένων μελών,
  • Ένα forum για μάθηση και ανταλλαγή εμπειριών.

Το Ακαδημαϊκό Δίκτυο Global Compact περιλαμβάνει Πανεπιστημιακά Ιδρύματα όπως κολέγια και σχολές διοίκησης επιχειρήσεων, αλλά και μικρότερες μονάδες όπως Τμήματα Πανεπιστημίων και Ερευνητικά Κέντρα. Η συμμετοχή των Ακαδημαϊκών Ιδρυμάτων στο «Οικουμενικό Σύμφωνο» αποτελεί μια ευρέως ορατή δέσμευση στις 10 αρχές της πρωτοβουλίας.

Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών συμμετέχει στο «Οικουμενικό Σύμφωνο» από το Μάρτιο του 2013 και ενθαρρύνεται να υποστηρίξει την πρωτοβουλία με έναν ή/και περισσότερους από τους παρακάτω τρόπους:

• Εκπαίδευση σε θέματα που σχετίζονται με το «Οικουμενικό Σύμφωνο»,
  • Εφαρμοσμένη έρευνα και ηγεσία σχετικά με το «Οικουμενικό Σύμφωνο»,
  • Διάδοση των αρχών του «Οικουμενικού Συμφώνου»,
  • Παροχή υποστήριξης στις επιχειρήσεις που είναι συμμέτοχοι στο «Οικουμενικό Σύμφωνο»,
  • Δανειοδοτική ικανότητα για τα τοπικά δίκτυα και για το Γραφείο του «Οικουμενικού Συμφώνου».

Αξίζει να αναφερθεί ότι, το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα International MBA και το Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας είναι επίσης συμμέτοχοι στη πρωτοβουλία από το 2006 και 2007 αντίστοιχα. Επιπλέον, το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, το Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας και το International MBA είναι μέλη του Ελληνικού Δικτύου Global Compact (www.globalcompactnetworkhellas.gr).

Eκθέσεις ΟΠΑ για την Εταιρική Κοινωνική Ευθύνη - "Communication on Engagement" (COE) Report

Στα πλαίσια του "Οικουμενικού Συμφώνου" το Ίδρυμα οφείλει να υποβάλλει ανά διετία έκθεση προόδου αναφορικά με θέματα ανθρωπίνων δικαιωμάτων, συνθηκών εργασίας, προστασίας του περιβάλλοντος και της καταπολέμησης της διαφθοράς. Στην έκθεση αυτή καταγράφονται οι δραστηριότητες, που προωθούν την Εταιρική Ευθύνη εντός και εκτός του Ιδρύματος, βάσει των δέκα (10) αρχών του "Οικουμενικού Συμφώνου".