Shanghai Ranking's Global Ranking of Academic Subjects

Η λίστα της Shanghai κατατάσσει τα κορυφαία Πανεπιστήμια σε 52 επιστημονικά πεδία. Η κατάταξη ανά επιστημονικό πεδίο ξεκίνησε για πρώτη φορά ημερολογιακά από το 2017.

Τα κριτήρια αξιολόγησης για τα επιστημονικά πεδία της ARWU είναι:

• Δημοσιεύσεις (Publications): Ο αριθμός των δημοσιεύσεων του Πανεπιστημίου.
  • Απήχηση ετεροαναφορών (Category Normalized citation impact): Ο δείκτης των ετεροαναφορών του Πανεπιστημίου σε συγκεκριμένο επιστημονικό πεδίο προς τον μέσο όρο των ετεροαναφορών στο ίδιο επιστημονικό πεδίο.
  • Διεθνείς συνεργασίες (International collaboration): Η αναλογία των δημοσιεύσεων με διεθνή συνεργασία σε συγκεκριμένο επιστημονικό πεδίο προς το σύνολο των δημοσιεύσεων του Πανεπιστημίου στο ίδιο επιστημονικό πεδίο.
  • Αριθμός δημοσιεύσεων σε κορυφαία επιστημονικά περιοδικά ανά επιστημονικό πεδίο.
  • Βραβεία (Award): Αριθμός μελών του προσωπικού του Πανεπιστημίου που κέρδισαν κάποιο σημαντικό βραβείο ή/και διάκριση σε κάποιο επιστημονικό πεδίο.

Τα δεδομένα των παραπάνω κριτηρίων συγκεντρώνονται από την βάση Web of Science για την τελευταία 5ετία.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την διεθνή λίστα κατάταξης Shanghai, πατήστε εδώ.

Τελευταία ενημέρωση: 27-04-2018