Ψήφισμα Συγκλήτου για επεισόδιο 11ης Οκτωβρίου 2017

ΨΗΦΙΣΜΑ ΣΥΓΚΛΗΤΟΥ
Αθήνα, 19 Οκτωβρίου 2017

Την Τετάρτη 11 Οκτωβρίου 2017 παρεμποδίστηκε με βίαιες ενέργειες και προπηλακισμούς και τελικά ακυρώθηκε ανοικτή εκδήλωση στους χώρους του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, για την οποία είχε δώσει σχετική άδεια η Διοίκηση του Πανεπιστημίου, και προκλήθηκαν υλικές φθορές στις εγκαταστάσεις του Ιδρύματος.

Η Σύγκλητος καταδικάζει τις βίαιες αυτές ενέργειες που αντιστρατεύονται τη δημοκρατική λειτουργία και το ρόλο του Πανεπιστημίου. Τέτοιες πρακτικές συνιστούν παραβίαση του ακαδημαϊκού ασύλου.

Η Σύγκλητος εκφράζει την αταλάντευτη θέση της ότι τέτοια περιστατικά δεν έχουν θέση στο Πανεπιστήμιο. Η ακαδημαϊκή ελευθερία, ο σεβασμός της ζωής και της προσωπικότητας, καθώς και η δημοκρατική λειτουργία είναι συστατικά στοιχεία του Πανεπιστημίου.

Τελευταία ενημέρωση: 19-10-2017