Το ΟΠΑ συμμετέχει στον Εορτασμό της ημέρας της Ευρώπης 2023 - Έναρξη του Ευρωπαϊκού Έτους Δεξιοτήτων, Ωδείο Αθηνών, 9 Μαΐου 2023, 13:00-18:00

«Δεξιότητες για εσένα»

Ωδείο Αθηνών, 9 Μαΐου 2023, 13:00-18:00

Κεντρικός ομιλητής ο Αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής κ. Μαργαρίτης Σχοινάς

Στις 9 Μαΐου 2023Ημέρα της Ευρώπης, η Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα σε συνεργασία με το Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου οργανώνει εκδήλωση στην Αθήνα, στο Ωδείο Αθηνών (13:00-18:00), με τίτλο  «Ημέρα της Ευρώπης 2023 — Εορτασμός του Ευρωπαϊκού Έτους Δεξιοτήτων» και σας προσκαλεί να συμμετέχετε! Γιορτάζουμε την ειρήνη, την ενότητα και τη συνεργασία στην Ευρώπη, καθώς και τις ευρωπαϊκές αρχές και αξίες που μας ενώνουν στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Φέτος η Ημέρα της Ευρώπης σηματοδοτεί και την έναρξη του Ευρωπαϊκού Έτους Δεξιοτήτων.

Η εκδήλωση περιλαμβάνει διάλογο για τις δεξιότητες με νέους από Επαγγελματικά και Γενικά Λύκεια, Ιδρύματα Επαγγελματικής Κατάρτισης, Πανεπιστήμια και νεοφυείς επιχειρήσεις και θα επικεντρωθεί στις δεξιότητες που χρειάζονται σε διάφορους τομείς της οικονομίας και ειδικότερα σε αυτές που είναι σημαντικές στο πλαίσιο της πράσινης και ψηφιακής μετάβασης, με έμφαση στην απασχόληση των νέων. Θα ακολουθήσουν συζητήσεις στρογγυλής τραπέζης με εκπροσώπους ευρωπαϊκών θεσμών και εθνικών φορέων που δραστηριοποιούνται στους τομείς των δεξιοτήτων.

Κεντρικός ομιλητής θα είναι ο Αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής κ. Μαργαρίτης Σχοινάς, ο οποίος θα συμμετάσχει και στο φεστιβάλ δεξιοτήτων που οργανώνει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, με ζωντανές συνδέσεις από Βρυξέλλες (εκδηλώσεις για τις δεξιότητες θα γίνουν στις 9 Μαΐου σε όλη την Ευρώπη).

Καθ' όλη τη διάρκεια της εκδήλωσης το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών θα συμμετέχει με περίπτερο και θα διανέμει ενημερωτικό υλικό μαζί με πρεσβείες των κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης και των χωρών του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου, ευρωπαϊκούς φορείς και δίκτυα καθώς επίσης και με εθνικούς δημόσιους φορείς.

Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα

Για την είσοδό σας θα πρέπει απαραίτητα να Εγγραφείτε εδώ. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Παρακαλούμε να έχετε μαζί σας την ταυτότητα ή το διαβατήριό σας. Χωρίς ένα από τα δύο αυτά έγγραφα δεν θα είναι εφικτή η είσοδος στην εκδήλωση

Τελευταία ενημέρωση: 10-05-2023