O Ρητορικός Όμιλος ΟΠΑ διοργανώνει το 6ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Debate ΟΠΑ το Σάββατο 13 και την Κυριακή 14 Δεκεμβρίου 2014

id:

6ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Debate ΟΠA
13 & 14 Δεκεμβρίου 2014

O Ρητορικός Όμιλος του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, διανύοντας πλέον τη δεύτερη δεκαετία λειτουργίας του, διοργανώνει και σας προσκαλεί στο 6ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Debate ΟΠΑ στις 13-14 Δεκεμβρίου 2014, στις αίθουσες και το αμφιθέατρο της πτέρυγας Δεριγνύ του Πανεπιστημίου μας.

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα αποτελεί μια πρόκληση για αρχάριους και έμπειρους ομιλητές και τη μεγαλύτερη συνάντηση των πανεπιστημιακών ομίλων της χώρας. Οι ομάδες διαγωνίζονται σε 5 προκριματικούς γύρους, ακολουθούμενους από έναν ημιτελικό, στον οποίο προκρίνονται οι 8 καλύτερες ομάδες. Οι νικητές αναδεικνύονται στον μεγάλο Τελικό, ο οποίος θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 14 Δεκεμβρίου και ώρα 18:30 στο αμφιθέατρο Δεριγνύ.

Ποιος έχει το δικαίωμα συμμετοχής σε αυτή την αναμέτρηση; Η παρακολούθηση των αγώνων είναι ελεύθερη για όλους, ενώ για τη συμμετοχή αρκεί η ηλεκτρονική εγγραφή. Η εμπειρία του ομίλου στη διοργάνωση πρωταθλημάτων, σεμιναρίων και public debate διασφαλίζει ένα δίκαιο και ανταγωνιστικό πρωτάθλημα, ικανό να προσφέρει οφέλη σε κάθε ενδιαφερόμενο.

Λίγα λόγια για τον Ρητορικό Όμιλο ΟΠΑ και το Debate

Ο Ρητορικός Όμιλος ΟΠΑ ξεκίνησε τη λειτουργία του το 2003, με στόχο να διαδώσει το άθλημα του debate στην πανεπιστημιακή κοινότητα, φέρνοντας τους φοιτητές σε επαφή με μία από τις πιο εποικοδομητικές δραστηριότητες, μαθαίνοντάς τους να απευθύνονται σε ακροατήριο και να αναπτύσσουν επιχειρήματα.

Το debate αποτελεί μια αναμέτρηση επιχειρημάτων και πειθούς πάνω σε ένα επίκαιρο αμφιλεγόμενο ζήτημα. Δύο πλευρές καλούνται, μετά από σύντομη προετοιμασία, να υπερασπιστούν τη θέση που τους κληρώθηκε, ανεξαρτήτως της προσωπικής τους άποψης, αναπτύσσοντας επιχειρήματα και αντικρούοντας εκείνα της αντίπαλης πλευράς. Κατόπιν, η κριτική επιτροπή αναδεικνύει ως νικήτρια την ομάδα με τα αρτιότερα επιχειρήματα και τον πιο δομημένο λόγο.

Στα σημαντικότερα οφέλη που προσφέρει η ενασχόληση με το debate, εντάσσονται η βελτίωση των δεξιοτήτων επικοινωνίας, η παρουσίαση σωστά τεκμηριωμένων θέσεων και η ταχύτερη και πιο δομημένη σκέψη. Μέσα από το debate, οι ομιλητές μαθαίνουν να υποστηρίζουν τις απόψεις τους στηριζόμενοι σε επιχειρήματα, να είναι ανοιχτοί στις αντίθετες απόψεις και να ευαισθητοποιούνται γύρω από τα σοβαρά θέματα της επικαιρότητας.

Πρόγραμμα πρωταθλήματος

Για περισσότερες πληροφορίες: