Μπορώ να συμμετέχω σε προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών

To Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, πρωτοπόρο στη διαπανεπιστημιακή συνεργασία και με διεθνοποιημένη στρατηγική, συμμετέχει ενεργά στο Πρόγραμμα Έρασμος από το 1987. Στο πλαίσιο αυτού του Προγράμματος προωθείται η συνεργασία με πανεπιστήμια, ερευνητικά κέντρα, επιχειρήσεις και διεθνείς οργανισμούς εντός και εκτός της Ευρωπαϊκής Ένωσης, πραγματοποιείται δέ μέσω του Γραφείου Έρασμος η κινητικότητα φοιτητών, διδακτικού και διοικητικού προσωπικού με τα ιδρύματα-εταίρους βάσει των υπογεγραμμένων 240 περίπου διμερών συμφωνιών. Από την έναρξη λειτουργίας του Προγράμματος μέχρι σήμερα έχουν λάβει μέρος σε αυτό με πλήρη ακαδημαϊκή αναγνώριση των περιόδων σπουδών και πρακτικής άσκησης στο εξωτερικό περίπου 8000 φοιτητές του Πανεπιστημίου. Το ΟΠΑ είναι το πρώτο Πανεπιστήμιο στην Ελλάδα στη φοιτητική κινητικότητα Έρασμος, σε σχέση με τον αριθμό των εγγεγραμμένων φοιτητών του.
Τμήμα Διεθνών Σχέσεων και Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων Κινητικότητας, Ιστοσελίδα ERASMUS+ : https://www.aueb.gr/el/erasmus

Το Ινστιτούτο Κομφούκιος Αθηνών (Business Confucius Institute in Athens) λειτουργεί στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών από τον Οκτώβριο του 2009, σε συνεργασία με το University of International Business & Economics του Πεκίνου και το Office of Chinese Language Council International  (HANBAN). Είναι το μοναδικό Ινστιτούτο Κομφούκιος στην Ελλάδα και το τρίτο στην Ευρώπη με κατεύθυνση τα Οικονομικά και τη Διοίκηση  Επιχειρήσεων. Το Ινστιτούτο προσφέρει προγράμματα εκμάθησης της κινεζικής γλώσσας που οδηγούν στην απόκτηση πιστοποιητικού  γλωσσομάθειας για όλα τα επίπεδα (ΗSK 1-6, YCT 1-4, HSKK 1-3), καθώς και ένα ποικίλο πρόγραμμα μαθημάτων πολιτιστικού περιεχομένου, εργαστήρια, δημόσιες ομιλίες, εκδηλώσεις και φεστιβάλ, περιοδικά και εφημερίδες, και βιβλία ποικίλου ενδιαφέροντος και περιεχομένου που μπορούν οι μαθητές να δανειστούν από τη βιβλιοθήκη του BCI. Όλοι οι καθηγητές του BCI έχουν μητρική τους γλώσσα την κινεζική, είναι πιστοποιημένοι στη διδασκαλία της κινεζικής γλώσσας σε αλλόγλωσσους και χρησιμοποιούν τις πιο πρόσφατες μεθόδους διδασκαλίας. Με την εγγραφή στα μαθήματα κινεζικής γλώσσας του Ινστιτούτου Κομφούκιος Αθηνών, οι μαθητές έχουν το προνόμιο να αιτηθούν και να λάβουν, υπό προϋποθέσεις, υποτροφίες πλήρους φοίτησης σε διακεκριμένα Πανεπιστήμια της Κίνας ή/και να συμμετάσχουν σε ένα εκπαιδευτικό/ψυχαγωγικό ταξίδι διάρκειας δύο εβδομάδων στην Κίνα. Επιστημονικός υπεύθυνος του BCI είναι ο επίκουρος καθηγητής του ΟΠΑ κ. Αλέξανδρος Παπαλεξανδρής, σε συνεργασία με την Κινέζα διευθύντρια, κυρία Hongwei Yan. Για τα προγράμματα εκμάθησης της κινεζικής γλώσσας, τα πιστοποιητικά και τις εξετάσεις της κινεζικής γλώσσας, καθώς και τις υποτροφίες που χορηγούνται, επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του Ινστιτούτου www.confucius.aueb.gr, καλέστε στο +30 210-8226 735 ή στείλτε email στο confucius@aueb.gr.

Τέλος, στην πανεπιστημιακή κοινότητα του ΟΠΑ δραστηριοποιείται και αναπτύσσεται η AIESEC, ο μεγαλύτερος μη κυβερνητικός, μη πολιτικός οργανισμός νέων στον κόσμο. Εδρεύει σε 128 χώρες, 2.400 Πανεπιστήμια και αριθμεί πάνω από 70.000 μέλη.

Η AIESEC ΟΠΑ παρέχει τη δυνατότητα σε φοιτητές και απόφοιτους του Πανεπιστημίου να γνωρίσουν τον κόσμο και να αναπτύξουν τις ικανότητές τους προσφέροντας 3 προγράμματα διαπολιτισμικής ανταλλαγής:

Global Volunteer: εθελοντικό πρόγραμμα, συνδεδεμένο με τους 17 Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης του ΟΗΕ

Global Entrepreneur: πρόγραμμα πρακτικής άσκησης σε startups

Global Talent: πρόγραμμα έμμισθης πρακτικής άσκησης σε εταιρείες

Για περισσότερες πληροφορίες: http://aiesec.gr/  ή μέσω email aiesec.athens@aiesec.net

Τελευταία ενημέρωση: 30-08-2021