Μπορώ να κάνω χρήση των υποδομών του Κέντρου Υπολογιστών;

Πώς θα έρθω στο Κέντρο Υπολογιστών;
Το Κέντρο Υπολογιστών βρίσκεται στην Πτέρυγα Δεριγνύ του κεντρικού κτηρίου του Πανεπιστημίου, στον 3ο όροφο. Αποτελείται από τρεις αίθουσες διδασκαλίας και πρακτικής, συνολικής χωρητικότητας 150 θέσεων εργασίας. Το ωράριο λειτουργίας του είναι Δευτέρα-Πέμπτη 09:00-20:00 και Παρασκευή 09:00-19:30.
Έχω δυνατότητα σύνδεσης στους υπολογιστές;
Όλα τα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Πανεπιστημίου, δηλαδή φοιτητές (προπτυχιακοί, μεταπτυχιακοί, υποψήφιοι διδάκτορες, φοιτητές του προγράμματος Erasmus+), καθώς και διδακτικό και διοικητικό προσωπικό έχουν δυνατότητα σύνδεσης στους υπολογιστές.
Τι πακέτα υπάρχουν στους υπολογιστές του Κέντρου Υπολογιστών;
Το λογισμικό περιλαμβάνει το Λειτουργικό Σύστημα Windows 7, το πακέτο MS-Office, Visual Basic, Spss, E-views κ.ά.
Πώς συνδέομαι στους υπολογιστές;
Για να χρησιμοποιήσετε τους υπολογιστές στις αίθουσες του Κέντρου Υπολογιστών θα πρέπει να κάνετε τα εξής:
Ανοίξτε τον υπολογιστή σας για να εμφανιστεί στην οθόνη το πλαίσιο διαλόγου [Welcome to Windows]. Πατήστε τα πλήκτρα για να εμφανιστεί στην οθόνη το πλαίσιο διαλόγου [Log On to Windows]. Στη συνέχεια, δίπλα από την ένδειξη User name πληκτρολογήστε το όνομα χρήστη και πατήστε το πλήκτρο Tab για να μεταβείτε δίπλα από την ένδειξη Password, όπου θα πληκτρολογήσετε τον προσωπικό σας κωδικό (Password). Στη συνέχεια, θα εμφανιστεί η Επιφάνεια Εργασίας (Desktop) των Windows 7, που σημαίνει ότι βρίσκεστε στο περιβάλλον των Windows 7.
Πώς αποσυνδέομαι από τους υπολογιστές;
Όλοι οι χρήστες των υπολογιστικών συστημάτων του Κέντρου Υπολογιστών θα πρέπει να μεριμνούν, ώστε πριν αποχωρήσουν από τον σταθμό εργασίας όπου εργάζονται να σώζουν τα αρχεία τους, να κλείνουν όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιούν και να βγαίνουν από το περιβάλλον των Windows 7. Με αυτό τον τρόπο κλειδώνετε τον προσωπικό σας κατάλογο, αποφεύγοντας την πιθανότητα πρόσβασης από τρίτους στα προσωπικά σας έγγραφα, αλλά και γενικότερα τη χρήση των πόρων του Κέντρου Υπολογιστών από μη εξουσιοδοτημένα άτομα.
Η διαδικασία εξόδου από το περιβάλλον των Windows 7 έχει ως εξής:
Σώστε τα αρχεία σας και κλείστε τα προγράμματα που χρησιμοποιείτε. Επιλέξτε Start και στη συνέχεια Shut down... Στο πλαίσιο διαλόγου "Shut down Windows" που θα εμφανιστεί, κάντε click στην επιλογή Shut down και μετά στο ΟΚ. Με αυτό τον τρόπο, έχετε ασφαλίσει τα αρχεία σας και μπορείτε να φύγετε. Δεν είστε υποχρεωμένοι να σβήσετε και τον υπολογιστή σας, εκτός και αν σας έχει ζητηθεί από το προσωπικό του Κέντρου.
Πώς αλλάζω τον κωδικό πρόσβασης στους υπολογιστές;
Αν γνωρίζετε τον κωδικό σας και απλά θέλετε να τον αλλάξετε, η διαδικασία είναι η εξής:
Πατήστε τα πλήκτρα για να εμφανιστεί στην οθόνη το πλαίσιο διαλόγου [Windows Security] και στη συνέχεια επιλέξτε "Change Password". Στην ένδειξη "Old Password" πληκτρολογήσετε τον προσωπικό σας κωδικό (Password). Στην ένδειξη "New Password" πληκτρολογήσετε τον νέο προσωπικό κωδικό ασφαλείας που πρέπει να αποτελείται υποχρεωτικά από 5 έως 8 χαρακτήρες.

Οι πρωτοετείς φοιτητές, που εισάγονται με τη διαδικασία των Πανελληνίων Εξετάσεων, θα λάβουν στο ακαδημαϊκό τους e-mail τον κωδικό πρόσβασης για τους υπολογιστές του Κέντρου Υπολογιστών. Οι υπόλοιποι, αλλά και όσοι έχουν ξεχάσει των κωδικό τους θα πρέπει να στείλουν e-mail στο compcenter@aueb.gr προκειμένου να λάβουν νέο κωδικό. Το e-mail αυτό θα πρέπει να σταλεί οπωσδήποτε από τον ιδρυματικό λογαριασμό του φοιτητή και να περιλαμβάνει συνημμένο αρχείο με τις δύο όψεις της φοιτητικής του ταυτότητας

Εκτός από τον δίσκο C, ποιοι άλλοι δίσκοι είναι σημαντικοί και τι περιέχουν;
Κάνοντας διπλό "κλικ" στο εικονίδιο "Ο Υπολογιστής μου" (Μy Computer) θα παρατηρήσετε ότι υπάρχουν μεταξύ άλλων δύο (2) δίσκοι:
Ο Δίσκος I: είναι ο προσωπικός σας κατάλογος. Σε αυτόν τον κατάλογο έχει πρόσβαση μόνο ο ιδιοκτήτης του και μπορεί να δημιουργήσει, να αναγνώσει και να διαγράψει τα αρχεία του, στα οποία θα έχει πρόσβαση από οποιονδήποτε υπολογιστή του Κέντρου. Ο χώρος στον προσωπικό σας κατάλογο είναι περιορισμένος, οπότε φροντίστε να διαγράφετε τα αρχεία και τα μηνύματα που έχετε λάβει ή αν είναι απαραίτητα να τα μεταφέρετε σε δικά σας μέσα αποθήκευσης, γιατί διαφορετικά θα διαγράφονται από το Κέντρο χωρίς προειδοποίηση. Ο Δίσκος S: είναι κατάλογος μόνο για ανάγνωση (Read Only) και έχουν πρόσβαση όλοι οι χρήστες. Τα αρχεία που βρίσκονται στον κατάλογο αυτό μπορούν μόνο να τα αναγνώσουν ή να τα αντιγράψουν όλοι οι χρήστες.

Πώς εκτυπώνω;
Τα αρχεία που υποβάλλονται προς εκτύπωση, θα εκτυπώνονται στους εκτυπωτές που υπάρχουν σε κάθε αίθουσα. Η επιλογή του κάθε εκτυπωτή γίνεται από το σχετικό παράθυρο εκτύπωσης της εκάστοτε εφαρμογής. Θα πρέπει να έχετε δικό σας χαρτί.

Τελευταία ενημέρωση: 25-08-2021