Μπορεί το Πανεπιστήμιο να με υποστηρίξει στην αναζήτηση εργασίας;

Το Γραφείο Διασύνδεσης ΟΠΑ αποτελεί από το 1992 συνδετικό κρίκο μεταξύ της ακαδημαϊκής κοινότητας και του ευρύτερου οικονομικού, επιχειρησιακού και κοινωνικού περιβάλλοντος. Αφουγκράζεται τις τάσεις και ανάγκες της αγοράς εργασίας ως προς τις νέες γνώσεις και ικανότητες που απαιτούνται στις θέσεις απασχόλησης και αναπτύσσει δίκτυο συνεργασιών με επιχειρήσεις και θεσμικούς φορείς, ώστε να ενημερώνει έγκυρα και αξιόπιστα τους φοιτητές με σκοπό την αποτελεσματική είσοδο τους στην αγορά εργασίας.

Με σκοπό την προσωπική, ακαδημαϊκή και επαγγελματική ανάπτυξη των φοιτητών, προσφέρει εξατομικευμένες συμβουλευτικές υπηρεσίες με πολυποίκιλο περιεχόμενο και θεματολογία (σύνταξη βιογραφικού σημειώματος, ενημέρωση για τις ανάγκες της αγοράς, προετοιμασία για την διαδικασία της συνέντευξης & εικονικές συνεντεύξεις, πρόσβαση και τεχνικές αναζήτησης στην αγορά εργασίας, ενίσχυση αυτογνωσίας, διερεύνηση προσωπικών κλίσεων και ανάπτυξη δεξιοτήτων, σχεδιασμός πλάνου καριέρας, διαχείριση διλημμάτων και μεθοδολογία λήψης αποφάσεων, ανάπτυξη στρατηγικών αναζήτησης εργασίας κ.ά.). Παράλληλα, διοργανώνει συστηματικά ομαδικές συμβουλευτικές συναντήσεις (5-6 άτομα) με τα ίδια αντικείμενα καθώς και με θεματικές που αναδεικνύονται από τους ίδιους τους ενδιαφερόμενους. Οι προσφερόμενες συμβουλευτικές υπηρεσίες υποστηρίζονται από τη χρήση  εξειδικευμένων ηλεκτρονικών εργαλείων (πχ. ψυχομετρικά τεστ) καθώς και  έντυπου υλικού (Οδηγοί Βιογραφικού Σημειώματος & Συνέντευξης, Βιβλιογραφία σχετική με την αγορά εργασίας, Ενημερωτικό έντυπο για αναζήτηση εργασίας στο εξωτερικό, κ.ά.).

Το Γ.Δ. ως μεσολαβητικός μηχανισμός μεταξύ της ακαδημαϊκής κοινότητας και του επιχειρηματικού περιβάλλοντος διοργανώνει ανελλιπώς από το 1993 την κεντρική εκδήλωση σταδιοδρομίας του Πανεπιστημίου, «Ημέρες Καριέρας ΟΠΑ», η οποία προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές και τις φοιτήτριες να γνωρίσουν από κοντά πολύπειρα στελέχη της αγοράς εργασίας, να παρουσιάσουν τα προσόντα και τις δεξιότητες τους μέσω συνεντεύξεων γνωριμίας και να διεκδικήσουν ευκαιρίες έναρξης και ανάπτυξης της επαγγελματικής τους σταδιοδρομίας. Παράλληλα, διοργανώνει τακτικά κύκλους εργαστηρίων και εκπαιδευτικών σεμιναρίων τα οποία απευθύνονται σε πολυπληθές κοινό (80 -100 άτομα) με εξωτερικούς εισηγητές, μέσω των οποίων παρέχεται η δυνατότητα στους συμμετέχοντες να αποκτήσουν γνώσεις και να ενημερωθούν για τις σύγχρονες δεξιότητες που επιζητά το νέο διεθνοποιημένο περιβάλλον.

Τέλος, το Γραφείο Διασύνδεσης δημοσιεύει μέσω της ιστοσελίδας που διατηρεί αγγελίες απασχόλησης - πολλές αποκλειστικές για το κοινό του ΟΠΑ – μέσω των οποίων ιδιαίτερα μεγάλος αριθμός φοιτητών και αποφοίτων τοποθετείται κάθε χρόνο επιτυχώς σε θέσεις απασχόλησης με βάση το επιστημονικό τους υπόβαθρο και τις εργασιακές τους προτιμήσεις.

Περισσότερες  πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στον δικτυακό τόπο του Γραφείου  Διασύνδεσης www.career.aueb.gr.

Σημαντική Ανακοίνωση: Το Γραφείο Διασύνδεσης με βάση τα ισχύοντα υγειονομικά πρωτόκολλα που έχει ορίσει η αρμόδια επιτροπή του Υπουργείου Υγείας, υποχρεούται να αναστείλει τις δια ζώσης συναντήσεις συμβουλευτικού χαρακτήρα. Για το χρονικό διάστημα ισχύος των περιοριστικών κανονισμών περί αποφυγής συγχρωτισμού και με σκοπό τη διαφύλαξη της δημόσιας υγείας, οι συναντήσεις θα πραγματοποιούνται αποκλειστικά εξ’ αποστάσεως, αξιοποιώντας δημοφιλείς, ασφαλείς και αξιόπιστες ηλεκτρονικές πλατφόρμες λαμβάνοντας υπόψη την ευκολία πρόσβασης από το σύνολο των χρηστών και τη διασφάλιση του απορρήτου των συνομιλιών. Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να επικοινωνούν έγκαιρα με το προσωπικό του Γραφείου Διασύνδεσης τηλεφωνικά (τηλ: 210-82 03 819 και 210-82 03 825) ή μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας (e-mail: career@aueb.gr) ώστε να εξασφαλιστεί ο εύρυθμος προγραμματισμός των συναντήσεων με το σύνολο των ωφελούμενων.

Στοιχεία Επικοινωνίας

Μονάδα Πρακτικής Άσκησης και Διασύνδεσης με την Αγορά Εργασίας - Γραφείο Διασύνδεσης Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών

Ελπίδος 13 (πεζόδρομος), πλατεία Βικτωρίας,  104 34, Αθήνα

Τηλ. Επικοινωνίας:   +30 210-8203 819, 210-8203 825