Μπορεί το Πανεπιστήμιο να με βοηθήσει να πραγματοποιήσω μία ιδέα μου και να την κάνω αληθινή επιχείρηση;

Βεβαίως! Το Πανεπιστήμιο ενθαρρύνει τους φοιτητές να είναι ενεργοί και να υλοποιούν τις ιδέες τους.
Παράλληλα με τις ευκαιρίες ανάπτυξης της επιχειρηματικής σας ιδέας στο πλαίσιο εξειδικευμένων μαθημάτων του τμήματός σας, μπορείτε να απευθυνθείτε στο Κέντρο Επιχειρηματικότητας και Καινοτομίας (ACEin) της Δομής Απασχόλησης και Σταδιοδρομίας (ΔΑΣΤΑ) του ΟΠΑ, το οποίο προσφέρει καθοδήγηση και συμβουλευτική υποστήριξη στους φοιτητές που ψάχνουν τρόπους για να υλοποιήσουν τις ιδέες τους.
To ACEin σε συνεργασία με ένα δίκτυο ειδικών, μέσα και έξω από το Πανεπιστήμιο, οργανώνει εκπαιδευτικές ημερίδες και εξειδικευμένα σεμινάρια.
Υποστηρίζει τους φοιτητές στην ανάπτυξη της επιχειρηματικής τους ιδέας και τους συνδέει με ειδικούς και έμπειρους επιχειρηματίες, ώστε να τους βοηθήσουν να την υλοποιήσουν επιτυχημένα.
Μία ενδιαφέρουσα ακόμη ευκαιρία αποτελεί ο Διαγωνισμός Επιχειρηματικής Ιδέας του ΟΠΑ, που διοργανώνεται κάθε χρόνο. Στο πλαίσιο του διαγωνισμού μπορείτε να καταρτίσετε το επιχειρηματικό σχέδιο της ιδέας σας και να ξεκινήσετε να την υλοποιείτε.

Μάθετε περισσότερα στο: https://acein.aueb.gr/

Τελευταία ενημέρωση: 27-08-2021