Μήνυμα του Πρύτανη με αφορμή τη συμπλήρωση 100 χρόνων του ΟΠΑ

Αγαπητά μέλη της κοινότητας του ΟΠΑ,

Σήμερα, 18 Ιουνίου 2020, το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών κλείνει τα 100 χρόνια του.

Σαν σήμερα το 1920 δημοσιεύθηκε με το ΦΕΚ 133/τ.Α΄ο Νόμος 2191 περί Ιδρύσεως Ανωτάτης Σχολής Εμπορικών Σπουδών.

Την εποχή εκείνη, σε ακραία δύσκολες συνθήκες, οι εμπνευστές της ίδρυσής του, το είδαν ως μέρος μιας ευρύτερης μεταρρυθμιστικής προσπάθειας για την πρόοδο της χώρας.  Και επιβεβαιώθηκαν.

Στα εκατό χρόνια που μεσολάβησαν από την ίδρυσή του, το Πανεπιστήμιο έχει κατορθώσει να ανταποκριθεί με συνέπεια στις συνεχείς και μεγάλες προκλήσεις της Επιστήμης, της Κοινωνίας, της Οικονομίας, σε μια πορεία συνυφασμένη με τις εξελικτικές διαδικασίες του ελληνικού και του ευρωπαϊκού γίγνεσθαι.

Σήμερα, σε μια πρωτόγνωρη συγκυρία, αποτέλεσμα της πανδημίας, το ΟΠΑ καλείται να απαντήσει στο μεγάλο ζητούμενο, τη δυναμική και δημιουργική αξιοποίηση των ψηφιακών τεχνολογιών στην παραγωγή και στη διακυβέρνηση.

Το ΟΠΑ αντιλαμβάνεται πλήρως την πρόκληση και για άλλη μια φορά θα φανεί αντάξιο των προσδοκιών της ελληνικής κοινωνίας.

Εύχομαι σε όλα τα μέλη της κοινότητας του ΟΠΑ Χρόνια Πολλά!

Ο Πρύτανης

Καθηγητής Εμμανουήλ Α. Γιακουμάκης