«Get2knowME» Διαδραστική Ημέρα Γνωριμίας με το Τμήμα Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας

Αθήνα, 10/4/2019

« Get2knowME» Διαδραστική Ημέρα Γνωριμίας

με το Τμήμα Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας

για μαθητές Γ’Λυκείου και υποψηφίους πανελληνίων εξετάσεων

Το Τμήμα Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας του ΟΠΑ διοργάνωσε για πρώτη φορά το «Get2knowME» Διαδραστική Ημέρα Γνωριμίας την Κυριακή 31 Μαρτίου 2019. Στην εκδήλωση, η οποία αφορούσε αποκλειστικά σε μαθητές Γ’ Λυκείου και υποψήφιους πανελληνίων εξετάσεων, συμμετείχαν 32 μαθητές από 24 Λύκεια της Αττικής. Σκοπός της δράσης αυτής ήταν οι ενδιαφερόμενοι να γνωρίσουν από κοντά το Τμήμα Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας και το αντικείμενο σπουδών που θεραπεύει. Παράλληλα, τους δόθηκε η δυνατότητα να αναπτύξουν τις προσωπικές τους δεξιότητες και να αποκτήσουν μια πρώτη εμπειρία της φοιτητικής ζωής στο Τμήμα.

Κατά τη διάρκεια της ημέρας, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συναναστραφούν με καθηγητές και εθελοντές φοιτητές του Τμήματος. Το workshop περιελάμβανε τρεις θεματικές ενότητες με τίτλο: «Ο ανθρώπινος παράγοντας και οι επιτυχημένες επιχειρήσεις», «Γνωρίζοντας την επιστήμη του Μάρκετινγκ και της Επικοινωνίας» «Εγώ, εμείς και οι ικανότητες μου», τα οποία διεξήχθησαν υπό την καθοδήγηση των κ.κ. Μ. Βακόλα Αναπλ. Καθηγήτριας, Σ. Δημητριάδη, Αναπλ. Καθηγητή, Κ. Καραντινού Επίκ. Καθηγήτριας, Ειρ. Νικάνδρου, Επικ. Καθηγήτριας και Δ. Λυμπερόπουλο, μέλος ΕΔΙΠ του Τμήματος.

Οι συμμετέχοντες κλήθηκαν να συνεργαστούν για τη διεξαγωγή των δραστηριοτήτων που ζητούσε η κάθε θεματική ενότητα και ανταποκρίθηκαν με ενθουσιασμό, παραγωγική διάδραση και πρωτότυπες παρουσιάσεις.

Ακολουθούν δηλώσεις συμμετεχόντων:

«….έμαθα τι σημαίνει συνεργασία και ομαδικότητα»

«…καταφέραμε να συνεργαζόμαστε με ανθρώπους που δεν γνωρίζουμε και μάλιστα σε περιορισμένο χρόνο»

«..φαντάζομαι τη ζωή στο Τμήμα δραστήρια, γεμάτη γνώση και αξιοποίηση της κριτικής μου σκέψης».

Τελευταία ενημέρωση: 10-04-2019