Επίσκεψη της αντιπροσωπείας της Πρεσβείας του Ισραήλ στο ΟΠΑ

Στις 9 Φεβρουαρίου 2023, ο Πρύτανης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητής Δημήτρης Μπουραντώνης, και ο Αντιπρύτανης Διεθνούς Συνεργασίας και Ανάπτυξης, Καθηγητής Βασίλης Παπαδάκης, υποδέχθηκαν στις εγκαταστάσεις του ΟΠΑ αντιπροσωπεία της Πρεσβείας του Ισραήλ. Η αντιπροσωπεία αποτελούνταν από τον κ. Tsach Saar, Αναπληρωτή Πρέσβη του Ισραήλ και την κα Τίτη Μάτσα, Υπεύθυνη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων της Πρεσβείας.

Σε ένα εγκάρδιο και φιλικό κλίμα οι δύο πλευρές αντάλλαξαν απόψεις για τις προοπτικές συνεργασίας μεταξύ του ΟΠΑ και των Ισραηλινών Πανεπιστημίων. Τα πανεπιστήμια στο Ισραήλ είναι γνωστά για την υψηλή τους ποιότητα έρευνας και διδασκαλίας, μεταξύ άλλων σε τομείς όπως η καινοτομία, η επιχειρηματικότητα και η τεχνολογία. Οι τομείς ενδιαφέροντος που συζητήθηκαν περιελάμβαναν ανταλλαγές φοιτητών και διδασκόντων, κοινά θερινά σχολεία, σύντομα ακαδημαϊκά ταξίδια, κοινή έρευνα και άλλα. Οι δύο πλευρές συμφώνησαν να συζητήσουν περαιτέρω στο εγγύς μέλλον επί συγκεκριμένων προτάσεων.

Τελευταία ενημέρωση: 10-02-2023