Έναρξη της Συνεδρίασης του Χρηματιστηρίου από τον Πρύτανη του ΟΠΑ

Αθήνα, 30 Ιανουαρίου 2020

Έναρξη της Συνεδρίασης του Χρηματιστηρίου από τον Πρύτανη του ΟΠΑ

Την έναρξη της σημερινής συνεδρίασης του Χρηματιστηρίου κήρυξε ο Πρύτανης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΟΠΑ) Καθηγητής Εμμανουήλ Γιακουμάκης, σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των εορτασμών για τη συμπλήρωση 100 ετών από την ίδρυση του εμβληματικού πανεπιστημιακού ιδρύματος, επιστημονικού πυλώνα στην εξέλιξη της χώρας.

Καλωσορίζοντας τον Πρύτανη και πολλούς άλλους εκπροσώπους της πανεπιστημιακής κοινότητας, ο διευθύνων σύμβουλος του Ομίλου Χρηματιστηρίου Αθηνών Σωκράτης Λαζαρίδης αναφέρθηκε με έμφαση στον καθοριστικό ρόλο που το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών έχει διαδραματίσει και διαδραματίζει όχι μόνο στην ευρύτερη οικονομική πορεία της Ελλάδος, με το πλούσιο ακαδημαϊκό έργο και τη συμβολή των χιλιάδων αποφοίτων του που διαπρέπουν στην Ελλάδα και στο εξωτερικό αλλά και στη διαμόρφωση καταρτισμένου ανθρώπινου δυναμικού που τον τελευταίο αιώνα στηρίζει την επιχειρηματικότητα.

Ως μία αναγνώριση της συνολικής προσφοράς του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών στο οικονομικό γίγνεσθαι της χώρας χαρακτήρισε τη σημερινή εκδήλωση ο κ. Γιακουμάκης, σημειώνοντας τον συμβολισμό ότι αυτή πραγματοποιήθηκε μια ημέρα αφιερωμένη ευρύτερα στην Παιδεία με αφορμή τον εορτασμό των τριών Ιεραρχών.

O κ. Γιακουμάκης αναφέρθηκε στην παράλληλη πορεία του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και του Χρηματιστηρίου: «Το Χρηματιστήριο επιτελεί κρίσιμο ρόλο στις προσπάθειες ανάπτυξης και ευημερίας. Αποτελεί πυλώνα ανάπτυξης της εθνικής οικονομίας, του οποίου η σωστή λειτουργία πρέπει να διασφαλίζεται και συνεχώς να επικουρείται. Από την άλλη πλευρά, το ΟΠΑ στα 100 χρόνια της λειτουργίας του έχει προσφέρει στην ελληνική οικονομία στελέχη υψηλής επιστημονικής κατάρτισης τα οποία συνετέλεσαν αποφασιστικά στην ανάπτυξη της χώρας».

Ειδική αναφορά έγινε στην στήριξη που τα τελευταία χρόνια το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών προσφέρει στις νέες ή υπό σύσταση βιώσιμες επιχειρήσεις μέσω ειδικών Μονάδων και Κέντρων που έχει δημιουργήσει καθώς και στις σημαντικές συνεργασίες που αυτό έχει με Ευρωπαϊκά και διεθνή Πανεπιστήμια υψηλού κύρους.

«Με το βλέμμα στο μέλλον και έχοντας ως πυξίδα της ιστορική πορεία του Ιδρύματος, συνεχίζουμε να τροφοδοτούμε την οικονομία της χώρας με επιστημονικό δυναμικό που διαθέτει όραμα για την ανάπτυξή της. Διαρκής μας επιδίωξη είναι το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών να λειτουργεί δημιουργικά ως φυτώριο ανανέωσης και εκσυγχρονισμού της ελληνικής κοινωνίας και όχι ως απλός μηχανισμός αναπαραγωγής της» τόνισε ο κ. Γιακουμάκης.

Το παραδοσιακό κουδούνι προσέφερε στον Πρύτανη του ΟΠΑ το μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Χρηματιστηρίου Αθηνών και επίσης Καθηγητής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, Γιώργος Δουκίδης.

Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν εκπρόσωποι της Επιστημονικής Κοινότητας, του τραπεζικού και του ευρύτερου επιχειρηματικού κόσμου.

Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων ΟΠΑ

Τελευταία ενημέρωση: 03-04-2020