Ελληνικό Ινστιτούτο Επιχειρηματικής Ηθικής – ΕΒΕΝ GR

Τον Δεκέμβριο του 2020 το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών πιστοποιήθηκε από το Ελληνικό Ινστιτούτο Επιχειρηματικής Ηθικής – ΕΒΕΝ GR με το Βραβείο RME GOLD BEE: Χρυσή μέλισσα. Έπειτα από επιτόπια επίσκεψη επικύρωσης, η ομάδα των αξιολογητών επιβεβαίωσε το μεγάλο βαθμό εναρμόνισης με τις απαιτήσεις του μοντέλου Αριστείας στην Εταιρική Υπευθυνότητα.

Το EBEN (Εuropean Business Ethics Network) είναι το πλέον ενεργό Δίκτυο Επιχειρηματικής Ηθικής στην Ευρώπη. Στόχος του Ευρωπαϊκού Δικτύου είναι να διαδώσει το είδος της διοίκησης που βασίζεται σε αξίες, στην ηθική της ηγεσίας, αλλά και να αυξήσει τη γνώση για την ευθύνη που έχουν οι εταιρείες προς την κοινωνία. Μακροπρόθεσμα στοχεύει στην καλλιέργεια μίας κοινωνίας επιχειρηματιών που ασπάζονται τις αξίες της επιχειρηματικής ηθικής, οι οποίοι θα γαλουχήσουν τις επόμενες γενιές επαγγελματιών και ακαδημαϊκών.

Προκειμένου να προωθηθεί και να διαδοθεί η ηθική στον επιχειρηματικό κόσμο, το EBEN έχει αναπτύξει το μοντέλο Responsible Management Excellence (RME) για οργανισμούς που επιδιώκουν να καταστούν ως πρότυπα και ως top οργανισμοί. Η Εταιρική Διακυβέρνηση (CG) και η Εταιρική Κοινωνική Ευθύνη (CSR) διασταυρώνονται με τον Κανονικό Εταιρικό Κώδικα, και τα 10 βασικά κριτήρια του μοντέλου καλύπτουν όλες τις πτυχές της επιχειρηματικής ζωής.

Ορισμένα από τα βασικότερα σημεία της Έκθεσης Πιστοποίησης συνοψίζονται ως εξής:

1. Η Πρυτανεία του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών είναι σαφώς προσανατολισμένη σε καινοτόμες πρακτικές και συστήματα Διοίκησης που προάγουν τόσο την αριστεία των φοιτητών όσο και την εξωστρέφεια του Πανεπιστημίου – κατατάσσοντάς το σημείο αναφοράς για καλές πρακτικές ενώ παράλληλα θα πρέπει να σημειωθεί ότι οδηγεί τις εξελίξεις.
  2. Η νέα Πρυτανική Αρχή με σαφή στρατηγική και πλάνο (έρευνα/ εκπαίδευση/ ηλεκτρονική διακυβέρνηση/ διεθνοποίηση), δημιουργεί ένα πλήθος συνεργειών.
  3. Υπάρχει πλήρως ενημερωμένη Πολιτική Διασφάλισης Ποιότητας που έχει αναρτηθεί και στο site. Υπάρχουν οι βασικοί δείκτες (KPI’s ) που παρακολουθούνται σε ετήσια βάση.
  4. Υπάρχει πλήρης συμμόρφωση με τις αρχές GDPR.
  5. Εκπονείται συστηματικά Οικονομικός Προϋπολογισμός - ωστόσο σε περιπτώσεις που χρήζουν άμεσων διορθωτικών ενεργειών γίνεται η προβλεπόμενη αναθεώρηση.
  6. Γίνεται συστηματικά έρευνα ικανοποίησης φοιτητών , προπτυχιακών, αποφοίτων, πρακτικής, δια βίου μάθησης - και συστηματική μέτρηση απόδοσης με σκοπό την συνεχή βελτίωση.

Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών αποτελεί το μοναδικό ελληνικό Πανεπιστήμιο με τη συγκεκριμένη διάκριση.

Δείτε τη σχετική ανακοίνωση

Περισσότερες πληροφορίες για το ΕΒΕΝ GR στην ιστοσελίδα https://www.eben.gr/