Εκδήλωση του ΟΠΑ για την Πιστοποίηση των Προγραμμάτων Μεταπτυχιακών Σπουδών

Αθήνα, 16 Δεκεμβρίου 2021

Εκδήλωση του ΟΠΑ για την Πιστοποίηση των

Προγραμμάτων Μεταπτυχιακών Σπουδών

Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΟΠΑ) διοργάνωσε ενημερωτική εκδήλωση με θέμα: «Η πιστοποίηση των Προγραμμάτων Μεταπτυχιακών Σπουδών», η οποία πραγματοποιήθηκε  την  Τρίτη  14  Δεκεμβρίου 2021, στην Αίθουσα  Τελετών «Ελευθέριος Βενιζέλος».

Στην εκδήλωση παρέστη ως επίσημος προσκεκλημένος του ΟΠΑ, ο Καθηγητής Περικλής  Μήτκας, Πρόεδρος της Εθνικής Αρχής Ανώτατης Εκπαίδευσης (ΕΘΑΑΕ) ο οποίος ενημέρωσε  τα εμπλεκόμενα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας σχετικά με τη διαδικασία της πιστοποίησης των Προγραμμάτων Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ).

Στην ομιλία του ο Πρόεδρος της ΕΘΑΕΕ, τόνισε ότι το 2022 θα ξεκινήσει η πιστοποίηση των μεταπτυχιακών προγραμμάτων σπουδών των ΑΕΙ και ανέλυσε τους παράγοντες/κριτήρια βάσει των οποίων θα λάβει χώρα η διαδικασία της πιστοποίησης.

Ο Πρύτανης του ΟΠΑ, Καθηγητής Δημήτρης Μπουραντώνης, αφού ευχαρίστησε τον Καθηγητή Π. Μήτκα, Πρόεδρο της ΕΘΑΑΕ για την τιμή που έκανε στο Ίδρυμα να παρευρεθεί αυτοπροσώπως και να ενημερώσει τα μέλη του για τη σημασία και την διαδικασία της πιστοποίησης, τόνισε: «Η ποιότητα των προγραμμάτων σπουδών είναι η απόδειξη της κατάλληλης εκπαίδευσης και γνώσης που προσφέρονται από τα εκπαιδευτικά Ιδρύματα. Η κοινότητα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών ενστερνίζεται πλήρως την προσήλωση στην ποιότητα, καλλιεργεί και διαχέει την κουλτούρα ποιότητας και προσπαθεί να είναι πάντοτε πρωτοπόρος στην εφαρμογή της. Το ίδιο θα κάνουμε και για τα 28 μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών που προσφέρει το Ίδρυμα».

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν οι Πρυτανικές Αρχές του ΟΠΑ, οι Κοσμήτορες των Σχολών, οι Πρόεδροι των Τμημάτων, οι Διευθυντές των ΠΜΣ και πλήθος μελών του διδακτικού προσωπικού του Ιδρύματος.

Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων ΟΠΑ

Για περισσότερες πληροφορίες: