Διεθνής Διάκριση των φοιτητών του Executive MBA του ΟΠΑ!

Ως αναπόσπαστο τμήμα του μαθήματος της Στρατηγικής με διδάσκοντα τον καθηγητή Βασίλη Παπαδάκη, οι φοιτητές του Executive MBA έχουν τη δυνατότητα να εφαρμόσουν τις γνώσεις, τις δεξιότητες και τις εμπειρίες τους, συμμετέχοντας στο Business Strategy Game, το πιο δημοφιλές διεθνώς παιχνίδι στρατηγικής.

Στο πλαίσιο του Strategy Game, οι φοιτητές του Executive MBA χωρίζονται σε ομάδες, καθεμία από τις οποίες αναλαμβάνει τη διοίκηση μιας προσομοιωμένης επιχείρησης. Οι ομάδες ανταγωνίζονται μεταξύ τους για μια σειρά ετών ώστε να προκύψει η τελική νικήτρια. Τον Δεκέμβριο του 2022 η ομάδα «DeusXMachina», κέρδισε το Strategy Game μεταξύ των φοιτητών του Executive MBA.

Στη νικήτρια ομάδα δόθηκε στη συνέχεια η δυνατότητα να συμμετέχει την άνοιξη του 2023 στον διεθνή διαγωνισμό στον οποίο προσκαλούνται οι πρώτες ομάδες από Πανεπιστήμια και Business Schools από όλον τον κόσμο. Τα μέλη της «DeusXMachina» είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τις δεξιότητές τους στη στρατηγική απέναντι σε ταλαντούχους συμμετέχοντες 10 αντίπαλων ομάδων από άλλα πανεπιστήμια όπως από το George Mason University (USA), University of South Carolina (USA), Universidad de Lima (Peru), Trinity Western University (Canada),  και άλλα διεθνή Πανεπιστήμια.

Η «DeusXMachina», αποτελούμενη από τους Κωνσταντίνο Θεοφιλογιαννάκο, Ιωάννη Καλφαγιάννη, Ορέστη Πολυχρονάκη και Γιούλη Τερζή, παρά τον έντονο ανταγωνισμό, κατάφερε να κατακτήσει την πρώτη θέση σε παγκόσμιο επίπεδο και μάλιστα με τη μέγιστη δυνατή βαθμολογία 110 στα 110!

Θερμά συγχαρητήρια στους νικητές!

Τελευταία ενημέρωση: 26-05-2023