7ο AUEB Sports Analytics Workshop & Conference (AUEB SAW2023)

7ο AUEB Sports Analytics Workshop & Conference (AUEB SAW2023)

Η Ομάδα AUEB Sports Analytics του Τμήματος Στατιστικής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΟΠΑ) διοργάνωσε, με μεγάλη επιτυχία, το: “7th AUEB Sports Analytics Workshop & Conference (AUEB SAW2023)”.

Πρόκειται για ένα ετήσιο Συνέδριο, το έβδομο, στη σειρά, στην Ελλάδα, αφιερωμένο στα μαθηματικά και τον αθλητισμό, που συγκεντρώνει επαγγελματίες και ακαδημαϊκούς με κοινό ενδιαφέρον για την εφαρμογή ποσοτικών μεθόδων αιχμής στον Αθλητισμό.

Το Workshop συνοδεύονταν από ένα σύντομο μάθημα για την Αναλυτική του Ποδοσφαίρου – Football Analytics, το οποίο διεξήχθη, σε ψηφιακή μορφή, τα απογεύματα της Τρίτης 2 και της Τετάρτης 3 Μαΐου 2023 (1η Μέρα: 16.30 – 21.00, 2η Μέρα: 16.30 – 21.00), από τους Ιωάννη Ντζούφρα, Δημήτρη Καρλή και Leonardo Egidi.

To Workshop φιλοξενήθηκε στο Αμφιθέατρο  «ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΖΕΡΒΑΣ» του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών (National Hellenic Research Foundation – http://www.eie.gr/), Αθήνα (Ελλάδα), τα απογεύματα της Πέμπτης 4 και της Παρασκευής 5 Μαΐου 2023 (1η Μέρα: 15.00-20.50, 2η Μέρα: 15.00-20.35, ώρα Ελλάδας).

Στο Workshop παρουσιάστηκαν εργασίες σχετικές με:

• Στατιστικά μοντέλα και μοντέλα πιθανοτήτων στον αθλητισμό.
  • Μηχανική Μάθηση στον αθλητισμό
  • Μέτρα και μοντέλα επίδοσης ομάδων και αθλητών
  • Βελτιστοποίηση της αθλητικής απόδοσης
  • Προβλεπτικά μοντέλα αθλητισμού
  • Μέτρα αγωνιστικής ισορροπίας και ανταγωνιστικότητας στον αθλητισμό
  • Θεωρητικά μοντέλα παιγνίων
  • Βέλτιστος σχεδιασμός και προγραμματισμός πρωταθλημάτων και αθλητικών διαγωνιστικών διοργανώσεων
  • Συστήματα υποστήριξης αθλητικών αποφάσεων
  • Οικονομετρία στον αθλητισμό
  • Ανάλυση αθλητικών τεχνολογιών
  • Υπολογιστικά εντατικές μέθοδοι
  • Χρηματοοικονομική αποτίμηση στον αθλητισμό

Aξίζει να σημειωθεί ότι, φέτος, παρουσιάστηκαν εργασίες που αφορούσαν πλήθος αθλημάτων, όπως:

• ποδόσφαιρο
  • καλαθοσφαίριση
  • πετοσφαίριση

ενώ, παράλληλα, συζητήθηκε και ο βέλτιστος τρόπος διαχείριση δεδομένων, για την προώθηση της βιωσιμότητας στον αθλητισμό:

Οι Ομιλητές προέρχονταν από πληθώρα Πανεπιστημίων και Οργανισμών και, πιο συγκεκριμένα, από τα:

• Corvinus University of Budapest, Hungary
  • University Ca' Foscari of Venice, Italy
  • University of Kent, United Kingdom
  • Ghent University, Belgium
  • NHH Norwegian School of Economics, Norway
  • Vienna University of Economics and Business, Austria
  • University of Bielefeld, Germany
  • University of Trieste, Italy
  • AUEB, Greece
  • Kosovo National Basket, Kosovo
  • University of Crete, Greece
  • AUEB Sports Analytics Group, Greece
  • University of Pittsburgh, Pennsylvania, United States of America
  • University of Innsbruck, Austria, The Sports Footprint
  • Bangor University, United Kingdom
  • University of Nicosia, Cyprus
  • École nationale de la statistique et de l'analyse de l'information, France
  • Olympiakos FC Academy, Greece

Η προσέλευση των συμμετεχόντων στο Workshop ήταν μεγάλη κι ευχόμαστε, κάθε χρόνο, να μεγαλώνει, ολοένα και περισσότερο, η οικογένεια της «Αναλυτικής του Αθλητισμού»!

Για περισσότερες πληροφορίες, σχετικά με το SAW 2023, μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα: https://aueb-analytics.wixsite.com/saw2023

Τελευταία ενημέρωση: 24-05-2023