2ο Διήμερο Υγείας ΟΠΑ - Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών ενημερώνει, ευαισθητοποιεί, προσφέρει (9-10/5)

2ο Διήμερο Υγείας ΟΠΑ

Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών ενημερώνει, ευαισθητοποιεί, προσφέρει

9 & 10 Μαΐου 2018

Φουαγιέ και Αμφιθέατρο Αντωνιάδου

Μετά την επιτυχημένη διεξαγωγή του 1ου διημέρου υγείας τον περασμένο Δεκέμβρη, την Τετάρτη 9 και την Πέμπτη 10 Μαΐου 2018 διοργανώνεται το 2ο διήμερο υγείας του Πανεπιστημίου μας.

Το 2ο διήμερο υγείας στοχεύει στην ενημέρωση και ευαισθητοποίηση για τα ακόλουθα θέματα: την εθελοντική αιμοδοσία, την εθελοντική προσφορά αιμοποιητικών κυττάρων/μυελού των οστών, τον ιό HIV/AIDS και τέλος, τον Καρκίνο του Μαστού.

Kαθόλη τη διάρκεια διεξαγωγής του διημέρου και ώρες 11:00-17:30 θα υπάρχει η δυνατότητα εθελοντικής αιμοδοσίας, σε συνεργασία με το Νοσοκομείο Παίδων Αθηνών «Παναγιώτη και Αγλαΐας Κυριακού». Η συγκεκριμένη εθελοντική αιμοδοσία αριθμείται ως η 51η και αποτελεί πλέον έναν πολύ σημαντικό θεσμό για το Πανεπιστήμιό μας. Συμμετέχοντας σε αυτή, έχουμε τη δυνατότητα όλοι μας να προσφέρουμε ζωή στα παιδιά του Νοσοκομείου, καθώς και να «τροφοδοτήσουμε» την τράπεζα αίματος του ΟΠΑ.

Παράλληλα, την Τετάρτη 9 Μαΐου από τις 11:00 μέχρι τις 18:00 το «Όραμα Ελπίδας» θα βρίσκεται κοντά μας για να μας δώσει τη δυνατότητα να εγγραφούμε ως εθελοντές δότες μυελού των οστών, μέσω της λήψης δείγματος σάλιου. Την ίδια ημέρα, 13:00 – 13:30 θα πραγματοποιηθεί ενημερωτική ομιλία εκπροσώπων από το «Όραμα ελπίδας», με θέμα “Η Σημασία της Εθελοντικής Προσφοράς Αιμοποιητικών Κυττάρων/Μυελού των Οστών”.

Την Πέμπτη 10 Μαΐου στις 14:00-15:30 σε συνεργασία με το «Άλμα Ζωής» θα φιλοξενήσουμε μία ενημερωτική συζήτηση για τον Καρκίνο του Μαστού με τους ακόλουθους ομιλητές:

• Κωνσταντίνος Χατζόπουλος, χειρουργός, Επιμελητής Β΄ Κλινικής Μαστού Νοσοκομείο ΙΑΣΩ – Θέμα: Πρόληψη και έγκαιρη διάγνωση του καρκίνου του μαστού
  • Διονυσία Λίβα: Κοινωνική Λειτουργός Πανελληνίου Συλλόγου ΑΛΜΑ ΖΩΗΣ – Θέμα: Ανασταλτικοί παράγοντες πρόληψης,
  • Γιώτα Θεοδωρουλέα, Εθελόντρια Πανελληνίου Συλλόγου ΑΛΜΑ ΖΩΗΣ – Θέμα: Προσωπική εμπειρία με τον καρκίνο του μαστού

Τέλος, την Πέμπτη 10 Μαΐου στις 15:45-16:45 ο εκπρόσωπος της «Θετικής Φωνής» Σοφοκλής Χάνος – Ψυχολόγος & Διευθυντής των Κέντρων Πρόληψης και Εξέτασης «Checkpoint», θα πραγματοποιήσει ενημερωτική ομιλία για τον HIV. Ο HIV, είναι ένας ιός από τον οποίο μπορεί να μολυνθεί ο καθένας μας και η ενημέρωση αποτελεί τη καλύτερη πρόληψη.

Περισσότερες πληροφορίες: http://auebvolunteers.gr/special-events/dihmero-ygeias/

Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων και Πρόγραμμα Εθελοντισμού ΟΠΑ “AUEB Volunteers”

Τελευταία ενημέρωση: 10-05-2018