17ο e-Θερινό Σχολείο στη Διαχείριση Kινδύνου & τα Στοχαστικά Χρηματοοικονομικά, Διαδίκτυο, 30 Ιουνίου – 3 Ιουλίου 2020

17ο  e-Θερινό Σχολείο

στη Διαχείριση Kινδύνου &  τα Στοχαστικά Χρηματοοικονομικά

Risk Finance and Stochastics

RFS-2020

Διαδίκτυο, 30 Ιουνίου – 3 Ιουλίου 2020

Τα Τμήματα Στατιστικής, Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων, Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών σε συνεργασία με τα Τμήματα Στατιστικής & Αναλογιστικών - Χρηματοοικονομικών Μαθηματικών και Μηχανικών Οικονομίας & Διοίκησης του Πανεπιστημίου Αιγαίου συνδιοργανώνουν το 17ο e-Θερινό Σχολείο στη Διαχείριση Κινδύνου και τα Στοχαστικά Χρηματοοικονομικά, 30 Ιουνίου-3 Ιουλίου 2020.

To κεντρικό θέμα του φετινού σχολείου θα αφορά μια αναθεώρηση της θεωρίας του arbitrage, από τον Καθηγητή κ. Ιωάννη Καρατζά (Columbia University).

Η θεματολογία του σχολείου θα πλαισιωθεί από ομιλίες  σε θέματα στοχαστικής θεωρίας ελέγχου και θεωρίας χαρτοφυλακίου, διαχείρισης κινδύνου και   θεωρία λήψης αποφάσεων.

Μεταξύ των ομιλητών θα είναι οι:

Fausto Gozzi  (Professor, LUISS University, Rome, Italy),
Filippo Santambrogio (Professor, Claude Bernard - Lyon University, France),
Gerhard-Wilhelm Weber (Professor, Poznan University of Technology, Poland),
Katherine Kyrtsou (Professor, University of Macedonia),
Athanasios Pantelous (Associate Professor, Monash University, Australia),
Diogo Pinheiro (Associate Professor, Brooklyn College, City University of NY, USA),
Susana Pinheiro (Assistant Professor, Queensborough Community College, City University of NY, USA),
Benoit Chevalier-Roignant (Lecturer, Cranfield University, UK),
Nuno Filipe Azevedo (Professor, Research Department, Banco do Portugal)
Ioannis Karatzas (Columbia University, USA)

Το σχολείο απευθύνεται σε μεταπτυχιακούς φοιτητές, υποψήφιους διδάκτορες, μεταδιδάκτορες, ερευνητές και στελέχη του χρηματοπιστωτικού τομέα και των χρηματοοικονομικών αγορών, οι οποίοι ενδιαφέρονται να ενημερωθούν σχετικά με τις νεότερες εξελίξεις σε αυτό τον πολύ δυναμικό και γρήγορα εξελισσόμενο χώρο της στοχαστικής χρηματοοικονομικής.

Η παρακολούθηση του θερινού σχολείου δεν απαιτεί την καταβολή διδάκτρων.
Όμως, οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να αποστείλουν στη Γραμματεία Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Στατιστικής (masterst@aueb.gr), e-mail εκδήλωσης ενδιαφέροντος όπου θα αναγράφουν το ονοματεπώνυμο τους, την ιδιότητα τους, το φορέα τους και ένα πολύ σύντομο βιογραφικό (έως 10 γραμμές).

Ο μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων είναι 30 και θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Η Οργανωτική Επιτροπή

• .N.Γιαννακόπουλος (Καθηγητής, Τμήμα Στατιστικής, Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών)
  • Γ. Κουρέτας (Καθηγητής, Τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων, Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών)
  • Ι. Μπαλτάς (Επίκουρος Καθηγητής, Τμήμα Μηχανικών Οικονομίας και Διοίκησης, Πανεπιστήμιο Αιγαίου)