Φοιτητές του Τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων του ΟΠΑ θα λάβουν μέρος στον τελικό του παγκόσμιου διαγωνισμού Global Student Challenge

id:

Οι τεταρτοετείς φοιτητές του Τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΔΕ) Αποστολάκη Ελευθερία, Βασιλάκης-Κινάλης Αντώνης, Καραμπάσης Κωνσταντίνος και Νασμής Χρήστος έλαβαν μέρος στον παγκόσμιο διαγωνισμό Global Student Challenge που διοργανώνεται από τον φορέα Supply Chain Finance Community.

Στο πλαίσιο του διαγωνισμού, 600 ομάδες φοιτητών από μερικά από τα πιο καταξιωμένα Πανεπιστήμια και Business Schools του κόσμου, όπως HEC, Duke University, Insead, Warwick University, University of Southern California, Esade, U. Of Glasgow, U. Of St. Gallen, Rotterdam School of Management, Delft U., Norwegian Business School κ.ά., κλήθηκαν να συμμετάσχουν σε μία καινοτόμα διαδικτυακή επιχειρηματική προσομοίωση διάρκειας έξι μηνών. Η λίστα των συμμετεχόντων πανεπιστημίων παρουσιάζεται στη διεύθυνση https://www.globalstudentchallenge.org/arena/arena-home/universities/.

Ως διευθυντές πωλήσεων, προμηθειών, εφοδιαστικής αλυσίδας και χρηματοοικονομικών έλαβαν στρατηγικές αποφάσεις για τη διοίκηση μίας εικονικής βιομηχανικής εταιρείας προϊόντων προσωπικής φροντίδας. Οι ομάδες ανταγωνίστηκαν μεταξύ τους για μία σειρά επιχειρηματικών ετών και αξιολογήθηκαν βάσει απόδοσης. Στην προσπάθειά τους αυτή υποστηρίχθηκαν από την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Τμήματος ΟΔΕ κυρία Σάνδρα Κοέν.

Από τις 140 ομάδες οι οποίες προκρίθηκαν στους ημιτελικούς, η ομάδα των φοιτητών του Τμήματος ΟΔΕ "Pioneers" κατέλαβε την όγδοη (8η) θέση και προκρίθηκε στην τελική φάση του διαγωνισμού με άλλες 21 ομάδες.

Οι τελικοί θα λάβουν χώρα 12-15 Απριλίου 2016 στην πόλη Zwolle της Ολλανδίας με τους φοιτητές μας να εκπροσωπούν όχι μόνο το Τμήμα ΟΔΕ και το Πανεπιστήμιό μας, αλλά και τη χώρα μας.

Τους ευχόμαστε καλή επιτυχία!

Ακολουθεί η λίστα με τις ομάδες που προκρίθηκαν στον τελικό.

Team name

Bangladesh

5.

Tycoons