Το MBA International και το Energy & Sustainability Club του ΟΠΑ διοργανώνουν το 5ο Ενεργειακό Συνέδριο "Ενέργεια και Βιώσιμη Ανάπτυξη: Ευκαιρίες και Κίνδυνοι" (21/4/16)

id:

5ο Ενεργειακό Συνέδριο
"Ενέργεια και Βιώσιμη Ανάπτυξη: Ευκαιρίες και Κίνδυνοι"
Πέμπτη 21 Απριλίου 2016, 18:00-21:15, Royal Olympic Hotel

Το MBA International και το Energy & Sustainability Club του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, διοργανώνουν το 5ο Ενεργειακό Συνέδριο με θέμα: "Ενέργεια και Βιώσιμη Ανάπτυξη: Ευκαιρίες και Κίνδυνοι" την Πέμπτη 21 Απριλίου 2016 (18:00-21:00), στο ξενοδοχείο Royal Olympic Hotel (Αθανασίου Διάκου 28-34).

Στο συνέδριο θα αναλυθούν οι τελευταίες εξελίξεις στον σχεδιασμό ενεργειακών αγορών, θα παρουσιαστούν σύγχρονες τεχνικές χρηματοδότησης ενεργειακών επενδύσεων με έμφαση στη βιώσιμη ανάπτυξη, νέες τεχνολογίες στην παραγωγή και διαχείριση ενέργειας, καθώς και επιτυχημένες επιχειρηματικές πρακτικές στην ανάπτυξη νέων έργων. Παράλληλα, θα αναδειχθούν οι ευκαιρίες, αλλά και οι κίνδυνοι σε ένα διαρκώς μεταβαλλόμενο επιχειρηματικό περιβάλλον, καθώς και μέτρα πολιτικής για την περαιτέρω ανάπτυξη του ενεργειακού κλάδου στην Ελλάδα.

Ομιλητές του συνεδρίου:

- Κωστής Χατζηδάκης - Αντιπρόεδρος - ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

- Άλκης Δρακινός - Αναπληρωτής Επικεφαλής Γραφείου Ελλάδας - ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ (EBRD)

- Κίμων Παλιγγίνης, PhD - Principal - THE BOSTON CONSULTING GROUP

- Κωνσταντίνος Σιφναίος - Διευθυντής Ανάπτυξης GASTRADE - ΟΜΙΛΟΣ ΚΟΠΕΛΟΥΖΟΥ

- Σπύρος Τσίλογλου - Επικεφαλής Επενδυτικής Τραπεζικής Ελλάδας & Κύπρου - CREDIT SUISSE INTERNATIONAL

- Δημήτρης Τριανταφυλλόπουλος - Διευθυντής Ελλάδας & Κύπρου - GENERAL ELECTRIC POWER SERVICES

- Καθ. Γιώργος Ιωάννου - Διευθυντής - MBA International - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

- Δημήτρης Σαραντόπουλος - Πρόεδρος και ιδρυτής - ENERGY & SUSTAINABILITY CLUB

To Συνέδριο θα παρακολουθήσουν επιχειρηματίες, ανώτατα στελέχη επιχειρήσεων διπλωμάτες, ακαδημαϊκοί, ερευνητές και μεταπτυχιακοί φοιτητές.

Η είσοδος είναι ελεύθερη στο κοινό. Η ώρα έναρξης του συνεδρίου είναι 17:45.

Λόγω περιορισμένων θέσεων θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας κατόπιν εγγραφής στο imbaenergyclub@gmail.com.

Υποστηρικτές του συνεδρίου είναι οι: Hellenic Association of Energy Economics, Greek Energy Forum, ο Σύλλογος Αποφοίτων του MBA International του ΟΠΑ και ο Όμιλος ΗΡΩΝ.

Οργανωτική Επιτροπή:

Καθ. Γιώργος Ιωάννου - Διευθυντής ΜΒΑ International - Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (http://imba.aueb.gr)

Δημήτρης Σαραντόπουλος - Πρόεδρος και Ιδρυτής - Energy & Sustainability Club (http://www.imbaenergyclub.gr)

Τελευταία ενημέρωση: 11-04-2018