Το Τμήμα Οικονομικής Επιστήμης του ΟΠΑ υποστηρίζει την οργάνωση του 16ου θερινού σχολείου στη σειρά Conference on Research on Economic Theory and Econometrics (Μήλος, 10-14 Ιουλίου 2017)

16th Conference on Research on Economic Theory & Econometrics
Μήλος
Ιουλίου 2017
Το Τμήμα Οικονομικής Επιστήμης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών υποστηρίζει την οργάνωση του 16th Conference on Research on Economic Theory and Econometrics (16ου Συνεδρίου για την Έρευνα στην Οικονομική Θεωρία και την Οικονομετρία), που θα πραγματοποιηθεί στη Μήλο, στο Συνεδριακό Κέντρο Μήλου - Γεώργιος Ηλιόπουλος, από τις 10 έως τις 14 Ιουλίου 2017, επίσης με την υποστήριξη και του Ιδρύματος Οικονομικών και Βιομηχανικών Ερευνών (ΙΟΒΕ).

Σε αυτό το καλοκαιρινό σχολείο έχουν προσκληθεί και θα συμμετάσχουν 180 προχωρημένοι υποψήφιοι διδάκτορες και καθηγητές από την Ελλάδα και το εξωτερικό στον χώρο της Οικονομικής Θεωρίας και της Οικονομετρίας.

Στη φετινή συνάντηση συμμετέχουν ως κύριοι ομιλητές οι David Andolfatto (St. Louis Fed), Costas Arcolakis (Yale), Costis Daskalakis (MIT), Jonathan Eaton (Penn State), John Geanakoplos (Yale), Przemyslaw Jeziorski (Berkeley), Philip Oreopoulos (Toronto), Aureo de Paula (UCL), Patrick Rey (Toulouse School of Economics), Elie Tamer (Harvard), Pedro Teles (Banco de Portugal) και Juuso Välimäki (Aalto Univ.), ανάμεσα σε άλλους διακεκριμένους συμμετέχοντες.

Πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα και τη διοργάνωση υπάρχουν στην ιστοσελίδα http://www2.aueb.gr/conferences/Crete2017/

Τελευταία ενημέρωση: 11-07-2017