Στο πλαίσιο της σειράς "Διαλέξεις Οικονομικής Πολιτικής" του Tμήματος Οικονομικής Επιστήμης του ΟΠΑ, ο Καθ. James K. Galbraith (University of Texas at Austin) θα δώσει διάλεξη (8/6/2010)

id:

Στο πλαίσιο της σειράς "Διαλέξεις Οικονομικής Πολιτικής" του Tμήματος Οικονομικής Επιστήμης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, ο καθηγητής

James Kenneth Galbraith, LBJ School of Public Affairs at the University of Texas at Austin

θα δώσει διάλεξη με τίτλο "The Continuing Crisis: Lessons from the American Response".

Η διάλεξη θα δοθεί στην αίθουσα Αντωνιάδου του ΟΠΑ την Τρίτη 8/6/2010 και ώρα 18:00.

O Δρ James K. Galbraith είναι κάτοχος της ακαδημαϊκής έδρας Lloyd M. Bentsen Chair Κυβερνητικών και Επιχειρηματικών Σχέσεων, και Καθηγητής Οικονομικών στο LBJ School of Public Affairs - University of Texas at Austin.

Είναι απόφοιτος των Πανεπιστημίων Harvard και Yale (Ph.D. στα Οικονομικά, 1981). Σπούδασε με υποτροφία στο King's College του Cambridge University (1974-1975) και υπηρέτησε σε πολλές θέσεις του αμερικανικού Κογκρέσου, όπως Executive

Director στη Μικτή Επιτροπή για την Οικονομία. Υπήρξε, επίσης, υπότροφος στο Ινστιτούτο Brookings (1985) και διευθυντής του Διδακτορικού Προγράμματος  στη Δημόσια Πολιτική της Σχολής Lyndon B.

Johnson από το 1995 έως το 1997.

Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα εστιάζονται στη μέτρηση και κατανόηση της ανισότητας στην παγκόσμια οικονομία. Επιπλέον, διευθύνει μια ερευνητική ομάδα "The University of Texas Inequality Project" με πλήθος από διακεκριμένους απόφοιτους.

Ο Δρ Galbraith υπηρετεί ακόμη ως Senior Scholar του Ινστιτούτου Οικονομικών Levy και ως Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου του Οργανισμού Economists for Peace and Security.

Το τελευταίο βιβλίο του είναι το "The Predator State: How Conservatives Abandoned the Free Market and Why Liberals Should Too" (2008). Άλλα βιβλία του είναι τα "Balancing Acts: Technology, Finance and the American Future" (1989),

"Created Unequal: The Crisis in American Pay" (1998), "Inequality and Industrial Change: A Global View" (Cambridge University Press, 2001, με τη συνεργασία της καθηγήτριας Maureen Berner, και τη συμβολή έξι διδακτορικών φοιτητών),

"The Economic Problem" (με τον Robert L. Heilbroner) και το "Macroeconomics" (με τον William Darity, Jr).

Τελευταία ενημέρωση: 11-04-2018