Πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης χειμερινού εξαμήνου ακαδ. έτους 2016-17 και Σεμινάριο προετοιμασίας Πρακτικής Άσκησης

id:

Πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης

Χειμερινό Εξάμηνο Ακαδ. Έτους 2016-17

Στο πλαίσιο του Προγράμματος Πρακτικής Άσκησης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών καλούνται οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές και φοιτήτριες να δηλώσουν το ενδιαφέρον τους για Πρακτική Άσκηση κατά το χειμερινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2016-17 υποβάλλοντας ηλεκτρονική αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος Δ.Α.Σ.Τ.Α. του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών www.dasta-is.aueb.gr.

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές να:

1. Ενημερωθούν για το Πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης από την ενότητα «Συχνές Ερωτήσεις», καθώς και για τους όρους συμμετοχής που ισχύουν ανά Τμήμα από τον ιστότοπο του Κεντρικού Γραφείο Πρακτικής Άσκησης http://internship.aueb.gr/.
  2. Ακολουθήσουν τη διαδικασία υποβολής αίτησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος διαβάζοντας προσεκτικά το έγγραφο.
  3. Εισάγουν στο Πληροφοριακό Σύστημα ένα αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα.

Λόγω περιορισμένων κονδυλίων υπάρχει περιορισμένος αριθμός θέσεων και η επιλογή των φοιτητών, που πληρούν τους όρους συμμετοχής που έχει θέσει κάθε Τμήμα, θα γίνεται με βάση τον Μ.Ο. βαθμολογίας.

Περίοδος Υποβολής Αιτήσεων Φοιτητών από 19 Σεπτεμβρίου έως και 2 Οκτωβρίου 2016

Περισσότερες πληροφορίες:

• Τμήμα Οικονομικής Επιστήμης & Τμήμα Στατιστικής

Αγγελική Παναγιωτίδου, apan@aueb.gr, 210-8203 825

• Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών & Τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής

Αντώνης Ρούσσος, roussos@aueb.gr, 210-8203 825

• Τμήμα Πληροφορικής & Τμήμα Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας

Ελευθερία Νυφλή, enifli@aueb.gr, 210-8203 815

• Τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων

Μαρία Κανέλλα, mkanella@aueb.gr, 210-8203 813

Ώρες υποδοχής φοιτητών - καθημερινά 11.00 - 15.00

Διενέργεια Σεμιναρίου Προετοιμασίας Πρακτικής Άσκησης

Χειμερινού Εξαμήνου Ακαδ. Έτους 2016-17

Το Γραφείο Πρακτικής Άσκησης ΟΠΑ σε συνεργασία με το Γραφείο Διασύνδεσης ΟΠΑ διοργανώνουν σεμινάριο προετοιμασίας για όσους φοιτητές θα συμμετάσχουν στο πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης κατά το χειμερινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2016-17.

Ημερομηνία

Τετάρτη 21 ή Πέμπτη 22 Σεπτεμβρίου 2016 (οι ενδιαφερόμενοι επιλέγουν μία μέρα)

Τόπος Διεξαγωγής

Αίθουσα Δ12 κτήριο Δεριγνύ 12, 1ος όροφος

Ώρες

11:00 - 14:30 (Απαραίτητο να βρίσκεστε στην αίθουσα 10 λεπτά πριν την έναρξη του σεμιναρίου)

Η συμμετοχή στο σεμινάριο είναι προαιρετική, αλλά κρίνεται αναγκαία η παρακολούθησή του.

Θεματολογία Σεμιναρίου

Ενημέρωση για το πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης ΟΠΑ

Ολοκληρωμένο Βιογραφικό Σημείωμα

Συνέντευξη επιλογής - τεχνικές έκφρασης & πρωτόκολλο συμπεριφοράς

Ομαλή & αποτελεσματική ένταξη στο εργασιακό περιβάλλον

Σημείωση

Οι φοιτητές που θα παρακολουθήσουν το σεμινάριο είναι απαραίτητο να έχουν μαζί τους εκτυπωμένο το έγγραφο «Βιογραφικό Σημείωμα».

Οι αιτήσεις συμμετοχής στο σεμινάριο γίνονται ηλεκτρονικά έως την Κυριακή 18/09/2016. Οι ενδιαφερόμενοι θα λάβουν επιβεβαιωτικό e-mail τη Δευτέρα 19/9 από το Γραφείο Πρακτικής Άσκησης ΟΠΑ.

Τελευταία ενημέρωση: 11-04-2018