Προκήρυξη έντεκα (11) θέσεων υποψηφίων διδακτόρων του Τμήματος Πληροφορικής

id:

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗΣ 11 ΘΕΣΕΩΝ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΔΙΔΑΚΤΟΡΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Η  Γενική Συνέλευση Ειδικής Σύνθεσης του Τμήματος Πληροφορικής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών αποφάσισε την προκήρυξη έντεκα (11)θέσεων υποψηφίων διδακτόρων  στις  παρακάτω γνωστικές περιοχές:

1. Μία (1) θέση στο γνωστικό αντικείμενο "Τεχνολογίες και Οικονομικά Ζητήματα για λογισμικό εικονικών κοινωνιών (social software) στο Internet". Υπάρχει δυνατότητα παροχής ερευνητικής υποτροφίας.
  2. Μία (1) θέση στο γνωστικό αντικείμενο "Μηχανισμοί διαχείρισης για το μελλοντικό Internet". Υπάρχει δυνατότητα παροχής ερευνητικής υποτροφίας. Επιβλέπων Καθηγητής κ. Κ. Κουρκουμπέτης, τηλ. 210-8203653, email: courcou@aueb.gr.
  3. Μία (1) θέση στο γνωστικό αντικείμενο "Συστήματα οργάνωσης γνώσεων και οντολογίες".
  4. Μία (1) θέση στο γνωστικό αντικείμενο "Μοντέλα και συστήματα μακροπρόθεσμης διατήρησης ψηφιακού περιεχομένου". Επιβλέπων Καθηγητής κ. Π. Κωνσταντόπουλος, τηλ. 210-8203551, 210-8203157, email: panosc@aueb.gr.
  5. Μία (1) θέση στο γνωστικό αντικείμενο "The Network of the Future".
  6. Μία (1) θέση στο γνωστικό αντικείμενο "Open Spectrum Access and Cognitive Radio Networks". Επιβλέπων Καθηγητής κ. Γ. Πολύζος, τηλ. 210-8203650, 210-8203325 email: polyzos@aueb.gr. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να βρουν περισσότερες πληροφορίες στη διεύθυνση http://mm.aueb.gr/
  7. Μία (1) θέση στο γνωστικό αντικείμενο "Μηχανισμοί δημοπρασίας και φήμης (reputation) για ηλεκτρονικές αγορές". Υπάρχει δυνατότητα παροχής ερευνητικής υποτροφίας.
  8. Μία (1) θέση στο γνωστικό αντικείμενο "Διαχείριση συστημάτων ομοτίμων οντοτήτων (peer-to-peer)". Υπάρχει δυνατότητα παροχής ερευνητικής υποτροφίας. Επιβλέπων Καθηγητής κ. Γ. Σταμούλης, τηλ. 8203549, email: gstamoul@aueb.gr.
  9. Μία (1) θέση στο γνωστικό αντικείμενο "Boolean Satisfiability και Quantified Boolean Satisfiability". Υπάρχει δυνατότητα εργασίας σε εταιρεία που σχετίζεται με το αντικείμενο της μελέτης, εφόσον το επιθυμεί ο υποψήφιος. Υπάρχει επίσης δυνατότητα υποτροφίας για φοιτητές με πολύ καλή βαθμολογία προπτυχιακού διπλώματος ή master. Επιβλέπων Επίκουρος Καθηγητής κ. A. Βενέρης, τηλ. 8203153, email: veneris@aueb.gr.
  10. Μία (1) θέση στο γνωστικό αντικείμενο "Large-scale Data Management Systems". Επιβλέπων Επίκουρος Καθηγητής κ. I. Κωτίδης, τηλ. 8203193, email: kotidis@aueb.gr. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να βρουν περισσότερες πληροφορίες στη διεύθυνση http://www.db-net.aueb.gr/kotidis.
  11. Μία (1) θέση στο γνωστικό αντικείμενο "Architecture and Implementation of Publish/ Subscribe Networks". Επιβλέπων Επίκουρος Καθηγητής κ. Γ. Ξυλωμένος, τηλ. 8203591, email: xgeorge@aueb.gr. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να βρουν περισσότερες πληροφορίες στη διεύθυνση http://mm.aueb.gr/.

Η επιλογή των υποψηφίων διδακτόρων θα γίνει από τη Γενική Συνέλευση του Τμήματος μετά από πρόταση τριμελούς Εισηγητικής Επιτροπής.

Για τη συμμετοχή στη διαδικασία επιλογής οι υποψήφιοι  θα πρέπει:

1. Να καταθέσουν επικυρωμένο αντίγραφο μεταπτυχιακού διπλώματος σε σχετικό γνωστικό αντικείμενο.
  2. Να καταθέσουν επικυρωμένο πιστοποιητικό γνώσης μίας ξένης γλώσσας, κατά προτίμηση Αγγλικής.
  3. Να καταθέσουν πλήρες βιογραφικό σημείωμα.
  4. Να επιλέξουν αντικείμενο διδακτορικής διατριβής από την περιοχή που έχει προκηρυχθεί.
  5. Να αποστείλουν απευθείας στη Γραμματεία του Τμήματος Μεταπτυχιακών Σπουδών δύο εμπιστευτικές συστατικές επιστολές.

Η επιτροπή μπορεί κατά την κρίση της να υποβάλει τους υποψηφίους σε εξετάσεις γραπτές ή και προφορικές.

Συνεκτιμώμενα στοιχεία για την επιλογή είναι:

1. Οι Μεταπτυχιακές σπουδές σε σχετικό γνωστικό αντικείμενο.
  2. Η βαθμολογία σε μαθήματα σχετικά με το γνωστικό αντικείμενο για το οποίο ενδιαφέρεται ο υποψήφιος.
  3. Η εν γένει επιστημονική του δραστηριότητα (ερευνητική ή διδακτική πείρα), τυχόν δημοσιεύσεις, σεμινάρια ή μεταπτυχιακά μαθήματα, η επαγγελματική εμπειρία και ότι άλλο θετικό στοιχείο μπορεί να προσκομίσει ο υποψήφιος.

Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να υποβάλουν στη Γραμματεία του Τμήματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Ευελπίδων 47 & Λευκάδος 33 Τ.Κ. 11362, 7ος όροφος) αίτηση (διαθέσιμη στην ηλεκτρονική διεύθυνση: www.aueb.gr/mscis ) μέχρι την Παρασκευή 14 Νοεμβρίου, ώρες Γραμματείας Δευτέρα & Τετάρτη 12-2 & Παρασκευή 11-1).

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι όπως για περισσότερες πληροφορίες αναφορικά με τις υποχρεώσεις των υποψηφίων διδακτόρων και το γνωστικό αντικείμενο να απευθύνονται στους Επιβλέποντες Καθηγητές. Πληροφορίες σχετικά με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και τη διαδικασία επιλογής δίνονται στο τηλ. 210 8203 643.

Αθήνα, 22 Οκτωβρίου 2008

Ο ΠΡΥΤΑΝΗΣ