Μεγάλη επιτυχία των φοιτητών του ΟΠΑ στον 3ο Διαγωνισμό Ελλάδας του διεθνούς διαγωνισμού επιχειρηματικής στρατηγικής Global Management Challenge 2007

id:

Θερμά συγχαρητήρια στους φοιτητές του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών για την πρόκρισή τους στον Τελικό του 3ου Διαγωνισμού Ελλάδας Global Management Challenge 2007.

To Global Management Challenge είναι ο μεγαλύτερος διεθνής διαγωνισμός επιχειρηματικής στρατηγικής για φοιτητές και στελέχη επιχειρήσεων. Ξεκίνησε πριν 27 χρόνια από μια ομάδα ακαδημαϊκών στο Strathclyde University της Σκoτίας, με στόχο την εξάσκηση στη λήψη στρατηγικών αποφάσεων σε σχεδόν πραγματικές συνθήκες επιχειρηματικού περιβάλλοντος. Γρήγορα έγινε εργαλείο γνώσης σε πολλά από τα καλύτερα Πανεπιστήμια της Ευρώπης, και προσέλκυσης και εκπαίδευσης στελεχών για δυναμικές και σύγχρονες επιχειρήσεις.

GMSΣήμερα, ο διαγωνισμός διεξάγεται σε 25 χώρες ετησίως και έχουν ήδη συμμετάσχει περισσότερα από 420.000 άτομα. Η αποτελεσματικότητά του στην εκπαίδευση φοιτητών και στελεχών επιχειρήσεων είναι ευρέως αναγνωρισμένη. Η προσομοίωση πραγματικών επιχειρηματικών συνθηκών και το ιδιαίτερα εξελιγμένο λογισμικό προσφέρουν την πιο ρεαλιστική περιπέτεια στον κόσμο της διοίκησης επιχειρήσεων στους συμμετέχοντες. Στην Ελλάδα ξεκίνησε τον Φεβρουάριο του 2005 με τη συμμετοχή 96 ομάδων και 22 επιχειρήσεων και από φέτος τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Ανάπτυξης.

Στο φετινό διαγωνισμό συμμετείχαν πάνω από 250 ομάδες, από σχεδόν όλα τα ΑΕΙ της χώρας, καθώς και από πολλές επιχειρήσεις. Στον τελικό, που διεξήχθη την Τρίτη 18 Μαρτίου 2008 στο ξενοδοχείο Hilton Athens, προκρίθηκαν 8 ομάδες. Από αυτές τις 8 ομάδες, οι 4 είναι με φοιτητές του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Το πρώτο βραβείο κέρδισε η ομάδα "Havoc", που υποστηρίχθηκε από την PriceWarehouseCoopers (PWC).

1ος νικητής: Ομάδα "HAVOC" (ομάδα φοιτητών ΟΠΑ & στελεχών)

Δημήτριος-Παναγιώτης Μπατσούλης ΟΠΑ - Διατμηματικό ΜΒΑ (2ο έτος)
Ιωάννης Παπαβασιλείου ΟΠΑ - Διατμηματικό ΜΒΑ (2ο έτος)
Ειρήνη Καλαφατάκη ΟΠΑ - ΠΜΣ Οικονομικής Επιστήμης (1ο έτος)
Ανδρέας Κουτούπης Στέλεχος PWC
Αικατερίνα Γερογιαννάκη Απόφοιτος ΠΜΣ Τμήματος Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ - Στέλεχος PWC

Το δεύτερο βραβείο κέρδισε η ομάδα "Diamonds", που υποστηρίχθηκε από την Coca Cola.

2ος νικητής: Ομάδα "DIAMONDS"

Ολυμπία Καρατόλου ΟΠΑ - Διατμηματικό ΜΒΑ (2ο έτος)
Χαρά Αποστολοπούλου ΟΠΑ - Διατμηματικό ΜΒΑ (2ο έτος)
Αναστασία Κουντούρη ΟΠΑ - Διατμηματικό ΜΒΑ (2ο έτος)
Νικολέτα Μπλάνα ΟΠΑ - Διατμηματικό ΜΒΑ (2ο έτος)

Οι υπόλοιπες ομάδες με φοιτητές του ΟΠΑ που περιλαμβάνονται στους 8 του μεγάλου τελικού ήταν οι εξής:

Ομάδα: "Extremes" (υποστήριξη από την Αθηναϊκή Ζυθοποιία)

Prabhakar Tunuguntla ΟΠΑ - ΜΒΑ International
Ανδρονίκη Μπέγου ΟΠΑ - ΜΒΑ International
Etienne Chassat ΟΠΑ - ΜΒΑ International
Sujan Prasad Maringanti ΟΠΑ - ΜΒΑ International
Sanja Berjan ΟΠΑ - ΜΒΑ International

Ομάδα : "GooLagoon" (υποστήριξη από την ΔΕΠΑ)

Βίλμα - Γεωργία Τόδρη ΟΠΑ - Τμήμα ΔΕΤ (4ο έτος)
Παναγιώτης Αδαμόπουλος ΟΠΑ - Τμήμα ΔΕΤ (4ο έτος)
Νικόλαος -Δημήτριος Βασιλάκης ΟΠΑ - Τμήμα ΔΕΤ (4ο έτος)
Έφη Τόδρη ΕΜΠ - Τμήμα Χημικών Μηχανικών (3ο έτος)
Αργύρης Γραμματικός ΕΜΠ - Τμήμα Εφ. Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών (4ο έτος)

Οι υπόλοιπες τέσσερις ομάδες που προκρίθηκαν στον Τελικό Ελλάδας, είναι δύο ομάδες στελεχών της εταιρίας ΤΙΤΑΝ, και δύο ομάδες φοιτητών από διάφορους κλάδους σπουδών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και ΑΠΘ (μηχανολόγων μηχανικών, ιατρικής, ΟΔΕ κ.ά.)

Στην τελετή απονομής συμμετείχε ο Πρύτανης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητής Γρηγόρης Πραστάκος, ο οποίος και εβράβευσε τις ομάδες του ΟΠΑ. Η νικήτρια ομάδα θα συμμετέχει στον διεθνή Τελικό που θα γίνει στο Βουκουρέστι στις 16 Απριλίου.

Τελευταία ενημέρωση: 11-04-2018