Διάκριση φοιτητών του ΠΜΣ στη Διοικητική Επιστήμη και Τεχνολογία του ΟΠΑ στον Διεθνή Διαγωνισμό SAP InnoJam++ 2016

id:

Διάκριση φοιτητών του ΠΜΣ στη Διοικητική Επιστήμη και Τεχνολογία

στον Διεθνή Διαγωνισμό SAP InnoJam++ 2016

Η φοιτήτρια του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών στη Διοικητική Επιστήμη και Τεχνολογία (MSc in Management Science and Technology) κυρία Έλενα Βελή προκρίθηκε με την ομάδα της στο Final Four του Διαγωνισμού SAP InnoJam++ 2016 για την εφαρμογή Smart Repair Service.

Η διοργάνωση έλαβε χώρα στο Αννόβερο, 14-17 Μαρτίου 2016, στο πλαίσιο της CeBIT 2016 και διοργανώθηκε από τη συνεργασία SAP University Alliances και Volkswagen.

Ο διαγωνισμός αποτέλεσε μια εξαιρετική εμπειρία για τους συμμετέχοντες και ένα γεμάτο τετραήμερο δημιουργίας, καινοτομίας και γνώσης. Επρόκειτο για μια 30ωρη hands-on experience ανάπτυξης πρωτοτύπων με τεχνολογίες ανοικτού κώδικα στο SAP HANA, την πιο πρόσφατη και καινοτόμα τεχνολογία της SAP SE. Κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού υπήρχε συνεχής καθοδήγηση και υποστήριξη από SAP και Volkswagen experts (mentors).

Στη διοργάνωση του 2016 συμμετείχαν, κατόπιν επιλογής, 83 φοιτητές από 25 χώρες μεταξύ των οποίων 4 μεταπτυχιακοί φοιτητές του ΠΜΣ στη Διοικητική Επιστήμη και Τεχνολογία και 1 προπτυχιακός φοιτητής του Τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας (ΔΕΤ). Οι Έλληνες φοιτητές συμμετείχαν σε ομάδες που σχεδίασαν, υλοποίησαν και παρουσίασαν τις παρακάτω καινοτομικές εφαρμογές στις περιοχές Internet of Things και Mobility of the Future.

"Smart Repair Service" - An independent driver who knows his/her car problem with a click and has the ability to fix it on his/her own
Μία εκ των τεσσάρων ομάδων που προκρίθηκαν στον Τελικό (Final Four) του Διαγωνισμού.
Μέλη ομάδας
Έλενα Βελή - ΠΜΣ στη Διοικητική Επιστήμη και Τεχνολογία, ΟΠΑ (αρχηγός της ομάδας)

Haythem Khiri - Higher Institute of Computer Science of Ariana, Tunisia (προπτυχιακός φοιτητής)

Lukas Windhofer - University of Applied Sciences in Hagenberg, Austria (προπτυχιακός φοιτητής)

Daniel Linkman - Dresden University of Technology, Gernamy (μεταπτυχιακός φοιτητής)

"Stop Time" - an application for driverless cars
Mέλη ομάδας
Αθανάσιος-Γεώργιος (Άκης) Αθανασιάδης - ΠΜΣ στη Διοικητική Επιστήμη και Τεχνολογία, ΟΠΑ (αρχηγός της ομάδας)

Νικηφόρος Μποτής - προπτυχιακός φοιτητής Τμήματος ΔΕΤ, ΟΠΑ

Klara Seitz - Computer Science, Hasso-Plattner-Institut, Germany (προπτυχιακή φοιτήτρια)

Oussama Chabach - Process Engineer, Ecole Nationale des Sciences Appliquées de Tanger, Morocco (προπτυχιακός φοιτητής)

Syed Fatima Alam - Information Systems, Paris ESIEE, France (μεταπτυχιακή φοιτήτρια)

"ESTIA" - Daily Task, Schedule and Navigation Optimizing
(extra feature: fuel quality measurements via sensors)
Mέλη ομάδας
Ιωάννης Γκρίλλας, ΠΜΣ στη Διοικητική Επιστήμη και Τεχνολογία, ΟΠΑ

Alexander Mulkidzahnyan - WWU Munster University, Germany (προπτυχιακός φοιτητής)

Philip Lukert - Technische Universität Darmstadt, Germany (προπτυχιακός φοιτητής)

Matej Stumberger - Economics and Business University of Maribor, Slovenja (μεταπτυχιακός φοιτητής)

Olha Dzygman KHTEY, Ukraine (προπτυχιακή φοιτήτρια)

"FleeTech" - The right driver, to the right car and for the right task (minimize costs, maximize safety)

Μέλη ομάδας
Βασιλαπόστολος Ουρανής - MSc in Management Science and Technology

Arminjola Curaj - Dresden University of Technology, Germany (μεταπτυχιακή φοιτήτρια)

Malik Bennabi - Sakarya University, Turkey (προπτυχιακός φοιτητής)

Sagar Sharma - International Taxation and Law, Rhine-Waal University of Applied Sciences, Germany (προπτυχιακός φοιτητής)

Wang Zehui - University Mannheim, Germany (μεταπτυχιακός φοιτητής)

Την αποστολή συνόδευσαν η Αν. Καθ. του Τμήματος ΔΕΤ κυρία Αγγελική Πουλυμενάκου, Επιστημονική Υπεύθυνη του SAP University Alliances για το ΟΠΑ, και η ΥΔ του Τμήματος ΔΕΤ κυρία Αγγελική Κωστάκη, Πιστοποιημένη Σύμβουλο και Τεχνική Υπεύθυνη του SAP University Alliances για το ΟΠΑ.

O κ. Ian Kimbell, Office of the COO - SAP Asia, παρουσιάζει τις ομάδες των φοιτητών του Τελικού SAP InnoJam++ 2016

Περισσότερα: www.dmst.aueb.gr/index.php/el/newslist/585-hackathlonsapdiakrisi, @MScMST_AUEB

Τελευταία ενημέρωση: 11-04-2018