Ανοικτή Ενημερωτική Επίσκεψη στη Βιβλιοθήκη & Κέντρο Πληροφόρησης του ΟΠΑ

Δράσεις Δικτύου Οικονομικών Βιβλιοθηκών (ΔΙ.Ο.ΒΙ.) - 2017

Ανοικτή Ενημερωτική Επίσκεψη στη Βιβλιοθήκη & Κέντρο Πληροφόρησης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΟΠΑ) - Ομιλία Καθηγητή κ. Χρήστου Παπαθεοδώρου

Παρασκευή, 26 Μαΐου 2017, 12:00-14:00

Η Βιβλιοθήκη & Κέντρο Πληροφόρησης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΟΠΑ) στο πλαίσιο των δράσεων του Δικτύου Οικονομικών Βιβλιοθηκών (ΔΙ.Ο.ΒΙ.) που περιλαμβάνουν ενημερωτικές επισκέψεις στις βιβλιοθήκες-μέλη του Δικτύου, διοργανώνει ενημερωτική επίσκεψη και ομιλία για το κοινό την Παρασκευή 26 Μαΐου 2017, 12:00-14:00, στους χώρους της Βιβλιοθήκης
(Τμήμα Περιοδικών, 1ος όροφος Κεντρικού Κτηρίου, Πατησίων 76, Αθήνα).

Οι συμμετέχοντες θα ξεναγηθούν στη Βιβλιοθήκη και θα ενημερωθούν για τις έντυπες συλλογές, τις ψηφιακές πηγές, τις υπηρεσίες, τις συνέργειες και τα Κέντρα Τεκμηρίωσης που διαθέτει η αρχαιότερη οικονομική ακαδημαϊκή βιβλιοθήκη της χώρας.

Επίσης οι συμμετέχοντες θα παρακολουθήσουν ομιλία από τον κ. Χρήστο Παπαθεοδώρου,  Καθηγητή στο Τμήμα Αρχειονομίας, Βιβλιοθηκονομίας και Μουσειολογίας του Ιονίου Πανεπιστημίου, με τίτλο "Δεδομένα Βιβλιοθηκών και Δεδομένα Κοινωνικών Επιστημών στον Παγκόσμιο Ιστό" (βιογραφικό ομιλητή).
12:00     Χαιρετισμοί και Παρουσίαση της Βιβλιοθήκης
12.30     Ομιλία από τον Καθηγητή κ. Χρήστο Παπαθεοδώρου
13:15     Συζήτηση
13.30     Ξενάγηση

Η είσοδος είναι ελεύθερη. Απαραίτητη η ηλεκτρονική αίτηση συμμετοχής (πατήστε εδώ).
Περισσότερες πληροφορίες για τις διαλέξεις είναι διαθέσιμες στην ιστοσελίδα του ΔΙ.Ο.ΒΙ., και στα κοινωνικά δίκτυα Facebook: ΔΙΟΒΙ, Twitter: diovi­_helin.
Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας λόγω περιορισμένου αριθμού θέσεων.
Περαιτέρω πληροφορίες: κα Βασιλική Ρηγάκου 2108202261, κα Μαρία Δαγαλάκη 2108203259.
Για την πρόσβαση στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών πατήστε εδώ.
Επισυναπτόμενα:

Τελευταία ενημέρωση: 17-05-2017