Ανακοίνωση του Συλλόγου Διοικητικών Υπαλλήλων του ΟΠΑ για τα επεισόδια της Παρασκευής 30/10/09, της Δευτέρας 2/11/09 και τα σημερινά (Τετάρτη 4/11/2009)

id:

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ
(ΑΣΟΕΕ)
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ

ΠΑΤΗΣΙΩΝ 76 - 10434 ΑΘΗΝΑ - ΤΗΛ. 210 8203314 - FAX: 2108226105 - email: sakel@aueb.gr

Αθήνα, 4 Νοεμβρίου 2009

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Ο Σύλλογος Διοικητικών Υπαλλήλων του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών καταδικάζει κάθε μορφή βίας μέσα στο Πανεπιστήμιο, καθώς και τα συγκεκριμένα επεισόδια της περασμένης Παρασκευής 30/10/2009, της Δευτέρας 2/11/2009 και τα σημερινά (Τετάρτη 4/11/2009) που συνεχίζονται μεταξύ των δύο μεγάλων φοιτητικών παρατάξεων.

Καταδικάζει, επίσης, την επίθεση που δέχτηκε η Γραμματεία του ΟΔΕ προχθές (2/11/2009), όπου κάποιος φοιτητής έσπασε με γροθιά την ξύλινη θυρίδα υποδοχής φοιτητών επειδή δεν την πρόλαβε ανοιχτή και από τύχη δεν τραυματίστηκαν υπάλληλοι και φοιτητές που βρίσκονταν εκείνη τη στιγμή στον χώρο της Γραμματείας. Δεν δικαιολογείται μια τέτοια βίαια αντίδραση από φοιτητές απέναντι στους υπαλλήλους του Πανεπιστημίου, οι οποίοι προσπαθούν να ανταποκριθούν στα χιλιάδες αιτήματα των φοιτητών υπό δύσκολες συνθήκες και με σοβαρές ελλείψεις προσωπικού.

Επειδή εγκυμονεί κίνδυνος για τη σωματική ακεραιότητα όλων: εργαζομένων, φοιτητών, διδασκόντων και γενικά των πολιτών που επισκέπτονται τον χώρο του Πανεπιστημίου, το Δ.Σ. του Συλλόγου αποφασίζει ότι όποτε σημειώνονται οι απαράδεκτες αυτές συνθήκες βιαιοπραγιών θα διακόπτεται άμεσα και η λειτουργία όλων των Διοικητικών Υπηρεσιών.

Αυτό που θέλουμε να τονίσουμε και θα πρέπει να το κατανοήσει ολόκληρη η Πανεπιστημιακή Κοινότητα, αλλά και η Πολιτεία και ο ελληνικός Λαός, είναι ότι τα επεισόδια παρακινούνται από αυτούς που έχουν ως απώτερο στόχο τους την απαξίωση των ελληνικών Δημόσιων Πανεπιστημίων και την κατάργηση του Πανεπιστημιακού ασύλου.

Καλούμε τέλος, τον Σύλλογο των Φοιτητών του ΟΠΑ "Σωτήρης Πέτρουλας" να εκδώσει κοινή ανακοίνωση, που θα καταδικάζει τη βία μέσα στο Πανεπιστήμιο και να δραστηριοποιηθεί ώστε να προστατευτεί ο χώρος του Πανεπιστημίου που πρέπει να παραμείνει χώρος Πολιτισμού, Μάθησης, Διαλόγου, προβληματισμού και ελεύθερης διακίνησης ιδεών.

Το Δ.Σ. του Συλλόγου Διοικητικών Υπαλλήλων

Τελευταία ενημέρωση: 09-06-2020