Ανακοίνωση για κατατάξεις πτυχιούχων Ανώτερων Σχολών διετούς και υπερδιετούς κύκλου σπουδών στο Τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων για το ακαδ. έτος 2009-2010

id:

ΤΜΗΜΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ

ΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΣΧΟΛΩΝ
ΔΙΕΤΟΥΣ και ΥΠΕΡΔΙΕΤΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥ ΣΠΟΥΔΩΝ

ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΈΤΟΥΣ 2009-2010

Οι πτυχιούχοι Τμημάτων ΑΕΙ και ΤΕΙ εσωτερικού και ισότιμων Ιδρυμάτων του εξωτερικού, οι πτυχιούχοι Ανώτερων Σχολών διετούς κύκλου σπουδών, καθώς και οι πτυχιούχοι Ανώτερων Σχολών υπερδιετούς κύκλου σπουδών κατατάσσονται στο Τμήμα

Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων ως εξής:

1. Ποσοστό 2% επί του αριθμού των εισακτέων του Τμήματος οι πτυχιούχοι ΑΕΙ, και οι πτυχιούχοι Ανώτερων Σχολών διετούς κύκλου σπουδών (κατάταξη στο Α' εξάμηνο σπουδών).
  2. Ποσοστό 5% επί του αριθμού των εισακτέων του Τμήματος οι πτυχιούχοι ΤΕΙ (κατάταξη στο Α' εξάμηνο σπουδών).
  3. Ποσοστό 2% επί του αριθμού των εισακτέων του Τμήματος οι πτυχιούχοι Ανωτέρων Σχολών Υπερδιετούς κύκλου σπουδών (κατάταξη στο Α' εξάμηνο σπουδών).

Τα μαθήματα που θα εξεταστούν οι υποψήφιοι:

1. Ποσοτικές Μέθοδοι Ι (Γενικά Μαθηματικά για τη Διοίκηση των Επιχειρήσεων).
  2. Μικροοικονομική Ι.
  3. Γενικές Αρχές Διοίκησης Επιχειρήσεων.

Η αίτηση και τα δικαιολογητικά των πτυχιούχων που επιθυμούν να καταταγούν στο Τμήμα υποβάλλονται στη Γραμματεία του Τμήματος από 1 έως 15 Νοεμβρίου 2009. Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά είναι:

1. Aίτηση του ενδιαφερομένου.
  2. Eπικυρωμένη φωτοτυπία ταυτότητας ή διαβατηρίου.
  3. Αντίγραφο πτυχίου με αναλυτική βαθμολογία.

Προκειμένου για πτυχιούχους ισότιμων Τμημάτων ΑΕΙ εξωτερικού συνυποβάλλεται και βεβαίωση ισοτιμίας του τίτλου σπουδών τους από το ΔΟΑΤΑΠ.

Για τους πτυχιούχους ισότιμων Τμημάτων ΤΕΙ εξωτερικού και Ανωτέρων Σχολών εξωτερικού συνυποβάλλεται και βεβαίωση ισοτιμίας του τίτλου σπουδών τους από το ΙΤΕ.

Εξεταστέα ύλη

1. ΜΑΘΗΜΑ: ΜΙΚΡΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ Ι (ΟΔΕ 2113)

Περίγραμμα Εξεταστέας Ύλης

Ζήτηση και Προσφορά, Θεωρία Ελαστικοτήτων, Θεωρία Συμπεριφοράς Καταναλωτή, Θεωρία Προσφοράς Αγαθών - Ανάλυση Παραγωγής και Θεωρία Κόστους, Η Συμπεριφορά της Επιχείρησης σε Τελείως Ανταγωνιστική Αγορά, Το Μονοπωλιακό Υπόδειγμα, Θεωρία Μονοπωλιακού Ανταγωνισμού, Ολιγοπώλιο, Ολιγοπωλιακά Υποδείγματα, Η Θεωρία Παιγνίων στην Ολιγοπωλιακή Αγορά, Το Κοινωνικό Κόστος του Μονοπωλίου, Φυσικό Μονοπώλιο.

Κύρια Συγγράμματα  - Βοηθήματα

1. "Εισαγωγή στην Οικονομική", των D. Begg, S. Fischer και R. Dornbusch, Τόμος Α', Εκδόσεις Κριτική, Αθήνα, 2006.
  2. "Εφαρμογές και Ασκήσεις Σύγχρονης Μικροοικονομικής", του Κωνσταντίνου Μπουρλάκη, Εκδόσεις Rosili, Αθήνα, 2006.
  3. "Μικροοικονομική: Μια Σύγχρονη Προσέγγιση", του Hal Varian, Τόμος Α', Εκδόσεις Κριτική, Αθήνα, 2006.
  4. "Μικροοικονομική: Μια Σύγχρονη Προσέγγιση", του Hal Varian, Τόμος Β', Εκδόσεις Κριτική, Αθήνα, 2006.

2. ΜΑΘΗΜΑ: ΠΟΣΟΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ Ι (ΓΕΝΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ) (ΟΔΕ 2115)

Περίγραμμα Εξεταστέας Ύλης

Επίλυση Γραμμικών Συστημάτων με Απαλοιφή - Μέθοδος Gauss και Μέθοδος Gauss - Jordan, Πίνακες και Επίλυση Γραμμικών Συστημάτων Με Αντιστροφή, Ορίζουσα Πίνακα και Εύρεση Αντίστροφου Πίνακα Με Ορίζουσες - Η Μέθοδος Cramer,

Ρυθμός Μεταβολής και Παράγωγος Συνάρτησης, Διαφόριση Συναρτήσεων - Κανόνες Παραγώγισης, Κανόνας της Αλυσίδας - Κανόνας της Αντίστροφης Συνάρτησης - Διαφόριση Εκθετικών και Λογαριθμικών Συναρτήσεων, Ποσοστιαίος Ρυθμός Μεταβολής -

Ελαστικότητα - Παράγωγοι Ανώτερης Τάξης - Κυρτότητα, Μερική Παράγωγος - Ολικό Διαφορικό - Ολική Παράγωγος - Ιακωβιανός Πίνακας - Εσσιανός Πίνακας, Πλεγμένες Πραγματικές Συναρτήσεις και Θεώρημα Πλεγμένης Συνάρτησης, Πλεγμένες

Διανυσματικές Συναρτήσεις, Βελτιστοποίηση Πραγματικών Συναρτήσεων Μιας Μεταβλητής Χωρίς Περιορισμούς, Βελτιστοποίηση Πραγματικών Συναρτήσεων Πολλών Μεταβλητών Χωρίς Περιορισμούς, Βέλτιστη Τιμή Συναρτήσεων - Συναρτήσεις Μέγιστης

Τιμής και Θεώρημα της Περιβάλλουσας Καμπύλης, Βελτιστοποίηση Συναρτήσεων Δύο Μεταβλητών Με Περιορισμό Μία Εξίσωση - Μέθοδος Πολλαπλασιαστών Lagrange - Συνθήκες Δεύτερης Τάξης, Βελτιστοποίηση Συναρτήσεων Πολλών Μεταβλητών Με

Περιορισμό Εξισώσεων Με τη Μέθοδο Πολλαπλασιαστών Lagrange, Βέλτιστη Τιμή Συναρτήσεων - Συναρτήσεις Μέγιστης Τιμής και Θεώρημα της Περιβάλλουσας Καμπύλης, Αόριστο Ολοκλήρωμα, Ορισμένο Ολοκλήρωμα, Εισαγωγή στις Διαφορικές Εξισώσεις

- Διαφορικές Εξισώσεις Πρώτης Τάξης, Πρόσθετες Μέθοδοι Επίλυσης Διαφορικών Εξισώσεων, Εξισώσεις Διαφορών, Ειδικά Θέματα Εφαρμοσμένων Οικονομικών.

Κύρια Συγγράμματα  - Βοηθήματα

1. "Εφαρμοσμένα Μαθηματικά Διοικητικών και Οικονομικών Επιστημών", των Παναγιώτη Λορεντζιάδη και Κωνσταντίνου Μπουρλάκη, Εκδόσεις Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, Αθήνα, 2008.

3. ΜΑΘΗΜΑ: ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ

1. "Μάνατζμεντ: Αρχές Διοίκησης Επιχειρήσεων", Λεωνίδας Χυτήρης, Εκδοτικός Οίκος Interbooks
  2. Εξεταστέα Ύλη

Κεφάλαιο 1: Βασικές έννοιες και ορισμοί στο Μάνατζμεντ

Κεφάλαιο 2: Συνοπτική ιστορία του Μάνατζμεντ

Κεφάλαιο 3: Προγραμματισμός

Κεφάλαιο 4: Οργάνωση

Κεφάλαιο 5: Διεύθυνση - Ηγεσία

3. "Προσεγγίσεις στη Θεωρία των Οργανώσεων", Αντώνης Μακρυδημήτρης, Εκδόσεις Καστανιώτη
  4. Εξεταστέα Ύλη

Κεφάλαιο 1: Εξουσία

Κεφάλαιο 2: Γραφειοκρατία Ι: Διαμόρφωση

Κεφάλαιο 3: Γραφειοκρατία ΙΙ: Αυτονομία

Κεφάλαιο 4: Ιεραρχία

Κεφάλαιο 5: Επιστημονική Διοίκηση

Κεφάλαιο 6: Αρχές Διοικήσεως

Κεφάλαιο 7: Οργάνωση

Κεφάλαιο 8: Σύστημα

Κεφάλαιο 9: Σκοποί - Στοχοθεσία

Οι γραπτές εξετάσεις θα πραγματοποιηθούν τον Δεκέμβριο του 2009.

Από τη Γραμματεία

Αθήνα, 9/6/2009