Τηλεφωνία μέσω διαδικτύου (VOIP)

Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, στο πλαίσιο του Ακαδημαϊκού Διαδικτύου (GUNet), συμμετέχει στην υπηρεσία Τηλεφωνίας μέσω Διαδικτύου (Voice over IP).

Με την υπηρεσία αυτή παρέχεται πλέον στα μέλη του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών η δυνατότητα πραγματοποίησης τηλεφωνικών κλήσεων προς άλλα Πανεπιστήμια της χώρας με μηδενικό κόστος.

Αυτό επιτυγχάνεται με την δρομολόγηση της τηλεφωνική σύνδεσης μέσω του δικτύου δεδομένων (Διαδίκτυο) και όχι μέσω του δημόσιου τηλεφωνικού δικτύου της χώρας.

Η υπηρεσία επιτρέπει ΜΟΝΟ την αμφίδρομη τηλεφωνική σύνδεση εσωτερικών τηλεφώνων του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών με εσωτερικά τηλέφωνα των εξής Πανεπιστημίων

• Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης
  • Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης
  • Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών
  • Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο
  • Ερευνητικό Ακαδημαϊκό Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών
  • Πανεπιστήμιο Αιγαίου
  • Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
  • Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
  • Πανεπιστήμιο Κρήτης
  • Πανεπιστήμιο Πατρών
  • Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου
  • Πολυτεχνείο Κρήτης

ΔΕΝ επιτρέπονται τηλεφωνικές κλήσεις από/προς εξωτερικά σταθερά/κινητά τηλέφωνα.

Για την πραγματοποίηση τηλεφωνικών κλήσεων μέσω της υπηρεσίας αυτής από το εσωτερικό τηλέφωνο του Πανεπιστημίου πρέπει να καλέσετε το πρόθεμα *#0 και μετά τον δεκαψήφιο διεπιλογικό αριθμό του καλούμενου.

Περισσότερες πληροφορίες για την υπηρεσία Τηλεφωνίας μέσω Διαδικτύου του GUNet μπορείτε να βρείτε στο http://voip.gunet.gr

Η υπηρεσία αυτή παρέχεται πιλοτικά σε πρώτη φάση στα μέλη του Οικονομικού Πανεπιστημίου και για σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα κλπ μπορείτε να επικοινωνείτε στο voip@aueb.gr

Τελευταία ενημέρωση: 29-03-2016