ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2022 – 2023

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ
ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ
ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2022 – 2023

Στο πλαίσιο του Προγράμματος «Πρακτική Άσκηση Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών για το Ακαδημαϊκό Έτος 2022-2023» καλούνται οι ενδιαφερόμενοι/νες φοιτητές/τριες να δηλώσουν το ενδιαφέρον τους για Πρακτική Άσκηση για την καλοκαιρινή περίοδο Ακ. Έτους 2022 – 2023, υποβάλλοντας ηλεκτρονική αίτηση αποκλειστικά μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος Δ.Α.Σ.Τ.Α. ΟΠΑ www.dasta-is.aueb.gr.

Περίοδος Υποβολής Αιτήσεων:

Από Δευτέρα 27/03/2023 έως και Πέμπτη 06/04/2023 στις 14:00

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές/τριες να λάβουν υπ’ όψιν τα παρακάτω :

1. Να ενημερωθούν για τις «Προϋποθέσεις και όρους συμμετοχής που ισχύουν ανά Τμήμα» καθώς και από την ενότητα «Συχνές Ερωτήσεις» για γενικές πληροφορίες για το πρόγραμμα.
  2. Να ακολουθήσουν τις διαδικασίες που περιγράφονται στον Οδηγό του Πληροφοριακού Συστήματος ΔΑΣΤΑ ΟΠΑ για την Πρακτική Άσκηση.
  3. Την τρέχουσα καλοκαιρινή περίοδο υπάρχει δυνατότητα μόνο για τρίμηνη πρακτική άσκηση πλήρους απασχόλησης, καθώς υπάρχει περιορισμός ολοκλήρωσης πρακτικής άσκησης έως 31/10/2023.
  4. Οι φοιτητές/τριες που δεν έχουν Βιογραφικό Σημείωμα ή θέλουν να βελτιώσουν το ήδη υπάρχων, μπορούν να παρακολουθήσουν το σεμινάριο προετοιμασίας (δείτε στο τέλος της ανακοίνωσης). Το Βιογραφικό Σημείωμα μπορεί να καταχωρηθεί στο ΠΣ ΔΑΣΤΑ και μετά την περίοδο των αιτήσεων.
    ΣΗΜΑΝΤΙΝΟ: Όσοι φοιτητές δεν έχουν ή δεν γνωρίζουν αν έχουν Αριθμό Συστήματος ΕΦΚΑ (αριθμό μητρώου ΙΚΑ), θα πρέπει να ακολουθήσουν τις διαδικασίες που αναφέρονται στο παρακάτω οδηγό: ΟΔΗΓΟΣ ΕΚΔΟΣΗΣ ΑΜΑ ΙΚΑ.
  5. Οι διαθέσιμες θέσεις πρακτικής άσκησης με χρηματοδότηση ΕΣΠΑ για την καλοκαιρινή περίοδο Ακ. Έτους 2022-2023 ανά τμήμα είναι:

ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΑΝΑ ΤΜΗΜΑ ΟΠΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΚ. ΕΤΟΣ 2022 - 2023 ΘΕΣΕΙΣ
    1: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ 28
    2: ΔΙΕΘΝΩΝ & ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ 15
    3: ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ & ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ 35
    4: ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ & ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ 18
    5: ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ & ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ 25
    6: ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ & ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ 0
    7: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ 17
    8: ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ 9
    ΣΥΝΟΛΟ 147
  6. Η επιλογή των φοιτητών γίνεται με βάση τους όρους συμμετοχής που έχει θέσει κάθε Τμήμα.

Μετά τη λήξη της περιόδου των αιτήσεων, θα ανακοινωθούν τα προσωρινά αποτελέσματα από τριμελή επιτροπή αξιολόγησης του εκάστοτε Τμήματος. Ακολουθεί περίοδος ενστάσεων 5 εργάσιμων ημερών και στη συνέχεια αναρτώνται τα οριστικά αποτελέσματα. Θα υπάρξουν σχετικές ανακοινώσεις στον κεντρικό ιστότοπο πρακτικής άσκησης ΟΠΑ για την περίοδο των ενστάσεων. Έως ότου αναρτηθούν τα οριστικά αποτελέσματα οι αιτήσεις των φοιτητών/τριων θα είναι σε κατάσταση αναμονής (pending). Τα αποτελέσματα (προσωρινά και οριστικά) ανακοινώνονται στον ιστότοπο Πρακτικής Άσκησης ΟΠΑ και στους επιμέρους ιστότοπους των Τμημάτων.
    Έπειτα οι αιτήσεις γίνονται ηλεκτρονικά αποδεκτές στο ΠΣ ΔΑΣΤΑ ΟΠΑ από το Γραφείο Πρακτικής Άσκησης ΟΠΑ. Οι φοιτητές/τριες λαμβάνουν ενημέρωση μέσω μηνύματος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου για την αξιολόγηση της αίτησής τους (αποδοχή ή απόρριψη).Οι επιλαχόντες με χρηματοδότηση ΕΣΠΑ, έχουν εναλλακτικά δυνατότητα συμμετοχής μέσω του Ιδιωτικού Αυτοχρηματοδοτούμενου Προγράμματος (η χρηματοδότηση γίνεται εξ' ολοκλήρου από την εταιρεία.)

7. Η ημερομηνία έναρξης της πρακτικής άσκησης ορίζεται τέλος Ιουνίου – αρχές Ιουλίου σε συγκεκριμένες ημερομηνίες που θα οριστούν από το Γραφείο Πρακτικής Άσκησης.

8. Οι φοιτητές που έχουν έρθει σε επαφή με εταιρεία της επιλογής τους, στην οποία επιθυμούν να υλοποιήσουν την πρακτική τους άσκηση, χρειάζεται να ενημερώσουν το Γραφείο Πρακτικής Άσκησης ΟΠΑ, αφού γίνει αποδεκτή η αίτησή τους.

Για επικοινωνία με το Γραφείο Πρακτικής Άσκησης μπορείτε να δείτε εδώ.

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ

H Μονάδα Πρακτικής Άσκησης και Διασύνδεσης με την αγορά εργασίας ΟΠΑ διοργανώνει σεμινάριο προετοιμασίας για τους προπτυχιακούς φοιτητές που θα συμμετάσχουν στο πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης για την καλοκαιρινή περίοδο Ακ. Έτους 2022 - 2023.

Ημερομηνία

Τρίτη 4 Απριλίου 2023

Τόπος

Αμφιθέατρο Αντωνιάδου

Ώρες

11.00 – 14.00

Οι αιτήσεις συμμετοχής για το σεμινάριο γίνονται ηλεκτρονικά έως και 02/04/2023 ώστε μετά να αποσταλούν σχετικές οδηγίες στους συμμετέχοντες.

Η συμμετοχή στο σεμινάριο είναι προαιρετική, αλλά κρίνεται αναγκαία η παρακολούθησή του.

Σημείωση: Οι φοιτητές που θα παρακολουθήσουν το σεμινάριο είναι απαραίτητο να έχουν εκτυπωμένο το προσωπικό τους βιογραφικό σημείωμα για να μπορούν να κάνουν τυχόν αλλαγές.