ΦΕΚ για τη διεξαγωγή της Πρακτικής Άσκησης (15/01/2022)

Δημοσιεύτηκε στις 15/1 με ημερομηνία 14/1 και ισχύ από τη Δευτέρα 17/1 το Τεύχος B’ 67/14.01.2022 της ΕΦΗΜΕΡΙΔΑΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ (επισυνάπτεται), που στις σελ 885 και 886 αναφέρει για την Πρακτική
Άσκηση:

" [...] Η πρακτική άσκηση σε φορείς του δημοσίου ή ιδιωτικού τομέα διεξάγεται με φυσική παρουσία των φοιτητών σύμφωνα με τους ειδικότερους όρους κάθε προγράμματος σπουδών α΄ ή β΄ κύκλου και τον ισχύοντα Κανονισμό Πρακτικής Άσκησης φοιτητών του Α.Ε.Ι., εφόσον υφίσταται. Στις περιπτώσεις, στις οποίες ο φορέας υποδοχής υιοθετεί παράλληλα, ως ειδική μορφή απασχόλησης και την εξ αποστάσεως παροχή εξαρτημένης εργασίας του εργαζόμενου με τη χρήση της τηλεργασίας, τότε και εφόσον η φύση της πρακτικής άσκησης το επιτρέπει και συναινεί ο υπεύθυνος πρακτικής άσκησης του προγράμματος σπουδών, η πρακτική άσκηση δύναται να διενεργείται και εξ αποστάσεως.

Στην περίπτωση, κατά την οποία μέρος της πρακτικής άσκησης έχει πραγματοποιηθεί σύμφωνα με το προηγούμενο εδάφιο, αυτή θεωρείται πλήρως διεκπεραιωθείσα και αποτελεί επιλέξιμη δαπάνη. Κατά τη διεξαγωγή της πρακτικής άσκησης εφαρμόζονταιοι ειδικότερες ρυθμίσεις και τα έκτακτα μέτρα για τον περιορισμό της διασποράς του κορωνοϊού COVID-19 που εκάστοτε ισχύουν για το προσωπικό που απασχολείται στον εκάστοτε φορέα που διεξάγεται η πρακτική άσκηση, σύμφωνα με την υπό στοιχεία 119847/ΓΔ6/23.9.2021 κοινή υπουργική απόφαση, όπως εκάστοτε ισχύει. "

Επισυναπτόμενα Αρχεία: