Turnitin – Υποστήριξη δυνατοτήτων ανίχνευσης γραφής AI

Σας ενημερώνουμε ότι το Turnitin έχει ανακοινώσει την ενεργοποίηση από 4/4/2023 της δυνατότητας ανίχνευσης γραφής AI (AI = Artificial Intelligence – Τεχνητή Νοημοσύνη). Αυτή η δυνατότητα θα βοηθήσει τους διδάσκοντες να αναγνωρίσουν περιπτώσεις όπου εργαλεία γραφής τεχνητής νοημοσύνης όπως το ChatGPT μπορεί να έχουν χρησιμοποιηθεί για τη συγγραφή οποιουδήποτε μέρους μιας εργασίας που υποβάλλεται σε έλεγχο από το Τurnitin.

H δυνατότητα ανίχνευσης γραφής AI είναι αυτόματα διαθέσιμη, χωρίς επιλογή απενεργοποίησής της και θα υποστηρίζει (αρχικά τουλάχιστον) ΜΟΝΟ την Αγγλική γλώσσα. Επιπλέον, τα αποτελέσματα ανίχνευσης AI δεν θα είναι ορατά στους φοιτητές αλλά μόνο στους διδάσκοντες.

Καθώς ο εντοπισμός τεχνητής νοημοσύνης προστίθεται σαν ξεχωριστή ενότητα στην Αναφορά Ομοιότητας (Similarity Report), η υπάρχουσα ροή εργασίας εντός του Turnitin θα παραμείνει αμετάβλητη.

Για την καλύτερη πληροφόρησή σας ακολουθούν μια σειρά από σύνδεσμοι σχετικοί με τα αντικείμενα της χρήσης ΑΙ στην παραγωγή κειμένων και τους τρόπους ελέγχου και αντιμετώπισης:

Συχνές ερωτήσεις για τις δυνατότητες ανίχνευσης γραφής ΑΙ του Turnitin

Οδηγός χρήστη για τις δυνατότητες ανίχνευσης γραφής ΑΙ του Turnitin

Σελίδα του Turnitin σχετικά με τη γραφή ΑΙ

Πηγές του Turnitin σχετικά με γραφή ΑΙ για διδάσκοντες

Πηγές του Turnitin σχετικά με την αντιμετώπιση περιπτώσεων λανθασμένης διάγνωσης (false positives) στην ανίχνευση γραφής ΑΙ :

1. Understanding false positives within our AI writing detection capabilities
  2. How to prepare for and discuss the possibility of false positives
  3. ΑI conversations: Handling false positives for students

Παρακαλούμε θερμά τυχόν παρατηρήσεις και ερωτήσεις σχετικές με το θέμα να αποστέλλονται στο  email: turnitin@aueb.gr