Πρόσβαση στη νομική βάση Westlaw UK Academic από τον ΣΕΑΒ

Home - Sources of Law - Legislation - LibGuides at University of Hong Kong

Πρόσβαση στην νομική βάση Westlaw UK Academic από τον Σ.Ε.Α.Β.

Σας ενημερώνουμε ότι ο Σύνδεσμος Ελληνικών Ακαδημαϊκών Βιβλιοθηκών (ΣΕΑΒ) έχει υπογράψει ετήσια σύμβαση (https://www.heal-link.gr/συνεργατικά-σχήματα/) για την πρόσβαση όλων των Πανεπιστημίων στη νομική βάση *Westlaw UK Academic (προγενέστερα γνωστή ως «Westlaw International»).
Ο έλεγχος της πρόσβασης θα γίνεται με αναγνώριση IP διευθύνσεων των Πανεπιστημίων μέχρι τις 31/07/2024 και από 01/08/2024 μέσω Ιδρυματικού λογαριασμού (SSO).
Για τεχνικά ζητήματα μπορείτε να απευθύνεστε στο support@heal-link.gr ή στο 2310998210.

* WESTLAW UK ACADEMIC
Η Westlaw είναι ο παγκόσμιος ηγέτης στην παροχή διαδικτυακών νομικών πληροφοριών και περιλαμβάνει δύο βάσεις δεδομένων:

• Η Westlaw Edge UK που επικεντρώνεται στο νομικό υλικό του Ηνωμένου Βασιλείου και της ΕΕ, από τη νομολογία και τη νομοθεσία έως τα περιοδικά και μια επιλογή σχολίων επαγγελματιών. Αυτό το επίπεδο περιλαμβάνει τις πιο προηγμένες λειτουργίες που έχουν δημιουργηθεί για να κάνουν την υπηρεσία εύκολη στη χρήση, ενώ υποστηρίζει ακόμη και τις πιο εις βάθος ερευνητικές εργασίες.
  • Η Westlaw International (Academic), μια τεράστια παγκόσμια νομική ερευνητική βιβλιοθήκη βασισμένη σε μερικές από τις καλύτερες νομικές, ειδήσεογραφικες και επιχειρηματικές πληροφορίες στον κόσμο. Παρέχοντας 28.000 βάσεις δεδομένων νομολογίας, νομοθεσίας, νομικών αναθεωρήσεων, συνθηκών και καταλόγων που προέρχονται από επιχειρήσεις της Thomson Reuters, συμπεριλαμβανομένων των Sweet & Maxwell, Ellis Publications και Carswell.

Πιο συγκεκριμένα περιέχει:
Annotations, Archbold Criminal Pleading Evidence and Practice, Bullen & Leake & Jacobs Precedents of Pleadings, C.I.P.A. Guide to the Patents Acts, Copinger and Skone James on Copyright, Crime, Current Sentencing Practice, EU Database, European Lawyer, Index of Legal Terms, Kerlys Law of Trade Marks and Trade Names, Palmers Company Law, Redfern & Hunter on International Arbitration, Renton and Brown Criminal Procedure, Renton and Brown Criminal Procedure Legislation, Scots Law, Terrell on the Law of Patents, The White Book, Totty & Moss: Insolvency, UK Case Analysis, UK Cases, UK Cases ICLR & SCLR PDFs, UK Current Awareness, UK Historic Legislation, UK Legislation, UK Legislation Analysis, UK Legislation PDFs, UK/EU Journals and Journal Indices, Westlaw International, Woodfall: Landlord and Tenant