Αντιπροσωπεία του Goldsmiths, University of London και του Study in Greece στις εγκαταστάσεις του ΟΠΑ

Στις 27 Απριλίου 2023, ο Αντιπρύτανης Διεθνούς Συνεργασίας και Ανάπτυξης του ΟΠΑ, Καθηγητής Βασίλης Παπαδάκης, υποδέχθηκε στις εγκαταστάσεις του ΟΠΑ τον Καθηγητή Δημήτρη Γιαννουλόπουλο, Head of the Department of Law στο Goldsmiths, University of London και τον Δρ. Θεόδωρο Παπαϊωάννου, Director of Academic Affairs του Study in Greece.

Συζητήθηκε η συμμετοχή του ΟΠΑ στο επερχόμενο θερινό σχολείο του Goldsminths στην Αθήνα με τίτλο « Human Rights Law, Policy and Practice: Britain, Greece and the EU» που θα λάβει χώρα από τις 25 Ιουνίου ως την 1η Ιουλίου. Επιπλέον συζητήθηκαν δυνατότητες περαιτέρω ανάπτυξης συνεργασιών μεταξύ του ΟΠΑ και του Goldsmiths,  σε αντικείμενα όπως η συνδιοργάνωση σύντομων μαθημάτων και η υποδοχή φοιτητών από το Goldsmiths στο ΟΠΑ για μέρος των σπουδών τους.

Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε σε ιδιαίτερα φιλικό κλίμα, και οι τρεις πλευρές συμφώνησαν στην συνέχιση της μεταξύ τους επικοινωνίας.