Σταθακόπουλος Βλάσης

Καθηγητής, Τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας, ΟΠΑ

Νέοι Πρόεδροι στα Τμήματα του ΟΠΑ με ορίζοντα διετούς θητείας

Σε περίοδο μεγάλων προκλήσεων για την ανώτατη εκπαίδευση της χώρας μας, αλλά και συνολικά για τα Ιδρύματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης του πλανήτη, ανέλαβαν τις προηγούμενες ημέρες τα καθήκοντά τους οι νέοι Πρόεδροι των Τμημάτων του Ιδρύματος. Το ακαδημαϊκό εξάμηνο ξεκινάει «ηλεκτρονικά» στο μεγαλύτερο μέρος των μαθημάτων του, ωστόσο οι αποφάσεις αυτές θα επαναξιολογούνται το επόμενο χρονικό διάστημα με βάση και τις εξελίξεις στο θέμα της πανδημίας του νέου κορωνοϊού.

Νέες Πρυτανικές Αρχές στο «τιμόνι» του ΟΠΑ

Διεθνοποίηση των σπουδών, ανάπτυξη ισχυρών δεσμών με την οικονομία και την κοινωνία με έντονο το «κομμάτι» της κοινωνικής προσφοράς, συνεργασίες και συμπράξει με διεθνείς φορείς, πανεπιστήμια ή ερευνητικά κέντρα, αποτελούν μερικές από τις κατευθυντήριες «γραμμές» του νέου πρύτανη του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Καθηγητή κ. Δημήτρη Μπουραντώνη, όπως τις αναλύει σε συνέντευξη του στην «ΟΠΑ News». Ο κ. Μπουραντώνης εξηγεί τις προτεραιότητες του για το επόμενο χρονικό διάστημα και εύχεται «καλή επιτυχία» στους πρωτοετείς φοιτητές και φοιτήτριες του Ιδρύματος.