Παπαδάκης Βασίλης

Καθηγητής Στρατηγικής Διοίκησης, Αντιπρύτανης Διεθνούς Συνεργασίας και Ανάπτυξης του ΟΠΑ

Η «μάχη» των τεχνολογικών κολοσσών στην ΑΙ. Ποιος είναι ο νικητής;

Των ΣΠΥΡΟΥ ΓΑΪΤΑΝΟΥ,
Αποφοίτου Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών ΜΒΑ του ΟΠΑ

και

ΒΑΣΙΛΗ ΠΑΠΑΔΑΚΗ,
Καθηγητή, Αντιπρύτανη του ΟΠΑ

Δεκαέξι κορυφαία αμερικανικά πανεπιστήμια στο ΟΠΑ

του Καθηγητή
ΒΑΣΙΛΗ ΠΑΠΑΔΑΚΗ,
Αντιπρύτανη Διεθνούς Συνεργασίας και Ανάπτυξης ΟΠΑ

Η πανδημία φεύγει... οι Εξαγορές και Συγχωνεύσεις έρχονται!

Βασίλης Παπαδάκης
Καθηγητής Στρατηγικής Διοίκησης & Αντιπρύτανης Διεθνούς Συνεργασίας και Ανάπτυξης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών

Η «νέα» Οικονομία μετά την Πανδημία

Η πανδημία που σάρωσε την υφήλιο ύψωσε «τείχη», γέννησε ανησυχία και φόβο, ανέτρεψε μεγάλο μέρος των μορφών κοινωνικής οργάνωσης που συγκροτούσαν την καθημερινότητά μας. Νέα μοντέλα εκπαίδευσης, νέες μορφές απασχόλησης, μια αγορά εργασίας που μοιάζει να «μεταφέρθηκε» στο διαδίκτυο, νέες κοινωνικές σχέσεις, σύγχρονοι διχασμοί.

ΟΠΑ και Kelley School of Business του Indiana University σε ενδιαφέρουσα συνεργασία

Ακαδημαϊκή συνεργασία με μία από τις σπουδαιότερες Σχολές Διοίκησης Επιχειρήσεων του κόσμου, την Kelley School of Business του Πανεπιστημίου της Ιντιάνα, ξεκίνησε το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών μετά την υπογραφή σχετικού μνημονίου μεταξύ των δύο Ιδρυμάτων.