Αλογοσκούφης Γιώργος

Καθηγητής, Πρόεδρος του Τμήματος Οικονομικής Επιστήμης του ΟΠΑ.

Δύο σημαντικά εγχειρίδια Μακροοικονομικής από δύο νέους επίτιμους διδάκτορες του ΟΠΑ

Του Καθηγητή ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗ,
Προέδρου του Τμήματος Οικονομικής Επιστήμης του ΟΠΑ.

Το Τμήμα Οικονομικής Επιστήμης έχει πρόσφατα αποφασίσει την αναγόρευση ως επίτιμων διδακτόρων του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, δύο εκ των πλέον σημαντικών μακροοικονομολόγων, του Olivier Blanchard, από το Τεχνολογικό Ινστιτούτο της Μασαχουσέτης (ΜΙΤ) και του Robert Barro, από το Χάρβαρντ (Harvard University).

Οι ιστορικοί κύκλοι της ελληνικής οικονομίας

Η οικονομία της νεότερης Ελλάδας συμπληρώνει μια ιστορία δύο περίπου αιώνων. Μια ιστορία που, παρά τις μεγάλες διακυμάνσεις που υπήρξαν, τις κρίσεις και τις "πτωχεύσεις", στη μακρά διάρκεια δεν μπορεί παρά να αξιολογηθεί θετικά.

Γεώργιος Δημόπουλος, Ένας ακούραστος και προσηλωμένος στο λειτούργημά του Δάσκαλος

Ο Γεώργιος Δημόπουλος έφυγε απροσδόκητα από τη ζωή στις 9 Νοεμβρίου 2020, έχοντας δημοσιεύσει τον προηγούμενο μήνα το τελευταίο του άρθρο με αριθμό 08-2020 και τίτλο «Notes οn the Demand Side Secular Stagnation» στη σειρά Discussion Papers του Τμήματος Οικονομικής Επιστήμης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών.