«Ξεκινήστε όσο πιο γρήγορα μπορείτε την επαγγελματική σας ζωή και μη φοβηθείτε!»

Τι λέει ο απόφοιτος του Τμήματος Οικονομικής Επιστήμης, διευθύνων σύμβουλος και συνιδρυτής της επιτυχημένης σήμερα εταιρείας Wikifarmer Ηλίας Σούσης

«Μπείτε γρήγορα στην αγορά εργασίας, μη φοβηθείτε αρχικά να εργαστείτε σε θέσεις κατώτερες των προσδοκιών σας» λέει στην «ΟΠΑ News» ο Ηλίας Σούσης, διευθύνων σύμβουλος και συνιδρυτής της επιτυχημένης σήμερα εταιρείας Wikifarmer που δραστηριοποιείται στην ηλεκτρονική «δικτύωση» Ελλήνων παραγωγών. Με ακαδημαϊκά εφόδια στη «φαρέτρα» του που... εκτόξευσαν την επαγγελματική του πορεία, ο απόφοιτος του Τμήματος Οικονομικής Επιστήμης του ΟΠΑ συμβουλεύει τους νέους αποφοίτους του Ιδρύματος να προσπαθήσουν μέσα από όποια θέση τους ανατεθεί στην αρχή της επαγγελματικής τους ζωής «να αποδείξουν την αξία τους και να αναδειχθούν, αποδεικνύοντας την αξία τους».

Μια «ηλεκτρονική» κοινότητα παραγωγών που αποκτούν φωνή και συνδέονται με μεγαλύτερες ομάδες καταναλωτών. Η ιδέα σας υλοποιείται με επιτυχία σε Ελλάδα και εξωτερικό. Ωστόσο, ξενοδοχειακές επιχειρήσεις, εκπαίδευση, προμήθειες: όλα πλέον «κατοικούν» στο Διαδίκτυο. Είμαστε έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε τις νέες ψηφιακές μας κοινωνίες και ποιοι κανόνες ισχύουν σε αυτές;
«Η βασική ιδέα πίσω από την πλατφόρμα μας είναι η διασύνδεση των παραγωγών αυτών με επιχειρήσεις που αναζητούν τα προϊόντα τους. Θεωρούμε πως πλέον η οικονομία και η κοινωνία μας ψηφιοποιείται όλο και περισσότερο και κατά συνέπεια θα βλέπουμε όλο και περισσότερες προσπάθειες ψηφιακού μετασχηματισμού. Σύντομα άλλωστε τα πάντα θα είναι digital, γιατί η ψηφιοποίηση προσφέρει αύξηση παραγωγικότητας, οικονομία χρόνου και εύκολη πρόσβαση σε πληροφορίες και κοινωνική δικτύωση. Θεωρώ πως είμαστε έτοιμοι, αλλά όσο αυτή η ψηφιοποίηση προχωράει, τόσο θα αντιμετωπίζουμε νέες προκλήσεις και θα θέτουμε νέους κανόνες. Η ταχύτητα άλλωστε με την οποία κινούνται οι ψηφιακές τεχνολογίες είναι τέτοιες που απαιτούν ευελιξία και προσαρμογή σε όλα τα επίπεδα».

Συντονίζετε περισσότερους από 3.000 παραγωγούς. Πόσο εύκολο είναι αυτό;
«Είναι αρκετά δύσκολο, ωστόσο επειδή το εγχείρημά μας βοηθάει πολύ τους παραγωγούς, έχουν όλοι πολύ καλή διάθεση να συνεργαστούν μαζί μας, να διαδώσουν την ιδέα σε φίλους παραγωγούς και να εκπαιδευτούν στα ψηφιακά εργαλεία που τους προσφέρουν. Γνωρίζουν πως για την ανάπτυξη της παραγωγικής τους επιχείρησης χρειάζεται και ένας ψηφιακός βοηθός όπως η εταιρεία μας».
Συναντήσατε δυσκολίες στα πρώτα βήματά σας; Πόσο εύκολο είναι από τη θέση του αποφοίτου ενός καλού πανεπιστημίου να φτάσεις σε εκείνη ενός επιτυχημένου επιχειρηματία;
«Σίγουρα υπάρχουν δυσκολίες, όποιον δρόμο κι αν επιλέξει ο καθένας. Υπάρχει ο δρόμος να αποφοιτήσεις και να γίνεις κατευθείαν επιχειρηματίας, αλλά εκεί η δυσκολία έχει να κάνει με την έλλειψη εμπειριών και με την έλλειψη αρκετών επιχειρηματικών βιωμάτων που ενδεχομένως να οδηγούν σε αρκετά λάθη, αφού η γνώση του πανεπιστημίου είναι αρκετά θεωρητική. Ωστόσο αυτό αντισταθμίζεται από τον ενθουσιασμό και την ενέργεια που υπάρχει. Η άλλη οδός είναι η μετάβαση στην επιχειρηματικότητα, μετά από χρόνια εμπειρίας σε διαφορετικές εταιρείες που και πάλι έχει μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα, ωστόσο και πάλι υπάρχει η δυσκολία της άμεσης εύρεσης μετά την αποφοίτηση της ιδανικής θέσης που θα οδηγήσει εκεί».

Τι θα συμβουλεύατε τους νέους που τελειώνουν σήμερα το ΟΠΑ και έχουν μπροστά τους την αναζήτηση μιας επιτυχημένης επαγγελματικής πορείας;
«Η συμβουλή που δίνω σε όλους τους αποφοίτους είναι να προσπαθήσουν να μπουν όσο το δυνατόν πιο γρήγορα στον εργασιακό χώρο και μέσα από εκεί να αποκτήσουν πρακτική εμπειρία, καθώς αυτό θα τους βοηθήσει να πετύχουν σε ύστερο στάδιο αυτό το οποίο επιθυμούν, είτε σχετίζεται με την επιχειρηματικότητα είτε με καριέρα σε κάποια εταιρεία. Επίσης θα συνέστηνα να μη φοβηθούν να εργαστούν σε θέσεις που ενδεχομένως αρχικά να μην είναι αυτό που περίμεναν (καθώς αυτό είναι αρχικά δύσκολο), αλλά αντιθέτως να προσπαθήσουν μέσα από αυτή τη θέση να αποδείξουν την αξία τους και να αναδειχθούν, αποδεικνύοντας την αξία τους».

Επιστροφή στο ΤΕΥΧΟΣ 44ο – ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2022