Βραβεία εξαιρετικής επίδοσης στη διδασκαλία

Εννέα εξαίρετους διδάσκοντες του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΟΠΑ) ανέδειξε και φέτος ο θεσμός βράβευσης καθηγητών και μελών του διδακτικού προσωπικού του Ιδρύματος που διακρίθηκαν την περασμένη ακαδημαϊκή χρονιά για το διδακτικό τους έργο, κερδίζοντας την επιβράβευση από τους φοιτητές και τις φοιτήτριές τους.

Το ΟΠΑ επέδωσε για τέταρτη χρονιά τα Βραβεία Εξαιρετικής Επίδοσης στη Διδασκαλία, βραβεύοντας σε μία κεντρική τελετή απονομής τους «καλύτερους των αμφιθεάτρων» του με βάση την ψήφο των φοιτητών και φοιτητριών τους. Η τελετή, έλαβε χώρα στο κατάμεστο Αμφιθέατρο «Μιλτιάδη Έβερτ» στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων, τη Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2023.

Η επιβράβευση των καθηγητών που ξεχώρισαν για τη διδασκαλία τους, αποτελούσε ανέκαθεν πάγια τακτική των οκτώ Τμημάτων του Ιδρύματος. Ωστόσο, τα τελευταία χρόνια έχει αναδειχθεί σε κεντρική εκδήλωση αναγνώρισης της προσφοράς τους. Οι βραβευθέντες, άλλωστε, προκύπτουν από μια διαδικασία αξιολόγησης των μελών του Διδακτικού και Ερευνητικού Προσωπικού (ΔΕΠ) από τους αποδέκτες του λειτουργήματός τους, τις φοιτήτριες και τους φοιτητές τους.

Τα βραβεία για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022, έλαβαν:

-Σχολή Οικονομικών Επιστημών:
Κωνσταντίνος Γάτσιος Καθηγητής Τμήματος Οικονομικής Επιστήμης, πρώην Πρύτανης ΟΠΑ,
Σπύρος Μπλαβούκος Αναπληρωτής Καθηγητής Τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών

-Σχολή Διοίκησης Επιχειρήσεων:
Εμμανουήλ Ζαχαριάδης Επίκουρος Καθηγητής Τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας,
Ιωάννης Θάνος Επίκουρος Καθηγητής Τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων,
Νικόλαος Καραμπίνης Επίκουρος Καθηγητής Τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής,
Λήδα Παναγιωτοπούλου επίκουρη Καθηγήτρια Τμήματος Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας

-Σχολή Επιστημών και Τεχνολογίας της Πληροφορίας:
Ίων Ανδρουτσόπουλος Καθηγητής Τμήματος Πληροφορικής και
Πέτρος Δελλαπόρτας Καθηγητής Τμήματος Στατιστικής

-Βραβείο Επίδοσης στη Διδασκαλία μελών ΕΔΙΠ και ΕΕΠ (ειδικό διδακτικό προσωπικό):
Ξένια Μαμάκου Ειδικό Διδακτικό Προσωπικό Σχολής Διοίκησης Επιχειρήσεων

Στην ίδια τελετή πραγματοποιήθηκε και η απονομή Βραβείων στα παιδιά των μελών της Πανεπιστημιακής Κοινότητας που εισήχθησαν στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023. Οι είκοσι πρωτοετείς φοιτήτριες και φοιτητές - παιδιά μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας του ΟΠΑ, παρακολούθησαν μαζί με τις οικογένειές τους την τελετή και έλαβαν αναμνηστικό έπαινο και δώρα από τη διοίκηση του Πανεπιστημίου.

Μάλιστα, ο Αντιπρύτανης του ΟΠΑ Καθηγητής Βασίλης Βασδέκης, θύμισε σχετικά ότι «η αξιολόγηση των καθηγητών από τους φοιτητές και τις φοιτήτριές  τους εφαρμόζεται στο πανεπιστήμιο εδώ και μια δεκαετία». «Τα τελευταία χρόνια όμως, έχουμε εισαγάγει τον θεσμό της χορήγησης βραβείου διδασκαλίας θέλοντας να αναδείξουμε μία από τις στρατηγικές προτεραιότητές μας, την αριστεία στην εκπαίδευση. Στο ίδιο πλαίσιο, επιβραβεύουμε και τα παιδιά των μελών της ακαδημαϊκής κοινότητας για την εισαγωγή τους στην τριτοβάθμια εκπαίδευση» κατέληξε.

ΟΙ ΝΕΟΙ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΝ:

Τι απάντησαν σε ερωτήσεις για τη διδασκαλία στο αμφιθέατρο

-Προσπαθεί  πάντα να καλύψει τυχόν προαπαιτούμενα για εκείνους που δεν τα έχουν παρακολουθήσει

-Είναι τέλειος ! Μακάρι να έπαιρναν όλοι το παράδειγμά του!

-Το μάθημα είναι απλά εξαιρετικό. Μακράν το καλύτερο στο Πανεπιστήμιο. Όχι απλά είναι πολύ καλός στο να μεταδίδει τις γνώσεις του αλλά δείχνει και μεγάλο ενδιαφέρον. Ο συγκεκριμένος καθηγητής πρέπει να αποτελεί υπόδειγμα για όλους τους άλλους καθηγητές που μακάρι να είχαν την μισή ικανότητα και το μισό ενδιαφέρον από αυτόν.

-Μπράβο κυρία! Μας δίνει γνώσεις, είναι πηγή προβληματισμού και προκαλεί την κριτική σκέψη

-Διδάσκει άψογα! Είναι φιλικός ,κάνει πολύ ωραίο μάθημα και εξηγεί ωραία το μάθημά του.

-Κύριε, είστε κορυφαίος. Συνεχίστε με την απίστευτη μεταδοτικότητά και το αστείρευτο μεράκι σας

-Άριστος καθηγητής. Αγαπημένος

Επιστροφή στο ΤΕΥΧΟΣ 46ο – ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2023